Чернівецький Промінь логотип

Чернівці
C

Через вандалів пам’ятник милосердю біля дитячої лікарні пропонують перенести

Адже п’ятнична спроба вкрасти з неї бронзові фігури вже друга У ніч проти п’ятниці, 17 березня, зі скульптури «Харитська група», що на території міської дитячої лікарні на вул. Буковинській, 4, зловмисники намагалися зняти бронзові фігури дітей з тильного боку пам’ятника.
 
За словами головного лікаря Сергія Сторожука, вочевидь, збирачі металу готувалися до злочину заздалегідь. Вночі вони спилювали анкерні кріплення, відсуваючи бронзові фігури дітей важелями, а потім ставили їх на місце. Однак в останню ніч їх, мабуть, хтось налякав. Тож уранці під час щоденного прибирання території працівники лікарні помітили деформацію пам’ятника й викликали поліцію. 
 
– До речі, це вже не перший замах на пам’ятник, – каже С. Сторожук. – Зняти бронзові фігури дітей намагалися ще торік. Тоді ми звернулися до реставратора Василя Кравчука (2006-2008 року він проводив реконструкцію занедбаного на той час пам’ятника) з проханням відновити кріплення. Крім цього, на Хариту спрямували ліхтар з датчиком руху, оскільки грошей на встановлення камери відеоспостереження не мали.
 
Хоча хтозна, чи це б допомогло. Якщо сто років тому вхід на територію лікарні був з боку пам’ятника, то тепер він опинився на глухій периферії позаду корпусів і охоронець від воріт фізично неспроможний тримати його в полі зору. Водночас, вхід на територію лікарні вільний. У вечірній та нічний час цим користується молодь, влаштовуючи в парку, де стоїть пам’ятник, тусовки, після яких знаходимо шприци й недопалки.
 
Зважаючи, що Харитська група, створена відомим скульптором Теодором Штундлем (його роботи досі прикрашають центр Відня), є чи не єдиним у Європі пам’ятником милосердю, для його збереження С. Сторожук пропонує перенести групу у центральний двір. «Зрештою, прикро, що навіть багато чернівчан сьогодні не знають про цей унікальний пам’ятник, бо волею долі він виявився ніби схованим від очей», – каже Сергій Миколайович.
 
З пропозицією перенести Харитську групу адміністрація лікарні звернулась не тільки до управління охорони здоров’я та відділу охорони культурно-історичної спадщини Чернівецької міськради, а й до істориків та громадських діячів, які піклувались і продовжують опікуватися лікарнею.
 
– Якщо нашу ідею підтримають, то пам’ятник опиниться в зоні перехресного відеонагляду, цілодобового нагляду варти та медичного персоналу, а відвідувачі зможуть насолоджуватись чудовим витвором мистецтва, – каже головний лікар.
 
Довідка
Першу у Чернівцях і на Буковині дитячу лікарню на 80 ліжок відкрили 25 травня 1910 року. Її збудували коштом великого землевласника Германа фон Фішера, який у такий спосіб увіковічнив пам’ять своїх батьків. Відтак лікарня отримала назву дитячий шпиталь Мозеса і Ханни Сари Фішер.
Перед Фішеркіндершпиталем встановили пам’ятник «Харитська група». Його ідея теж належить Г. фон Фішеру, а втілив її скульптор, який спеціально для цього приїхав із Відня. Скульптуру встановили на постаменті, до якого ведуть гранітні сходинки, обабіч 5-метрового обеліску з істрянського мармуру. На обеліску закріпили бронзовий барельєф цісаря Франца Йосифа I, увінчавши його шпиль цісарською короною з бронзи, а на постаменті – пам’ятну табличку подружжю Фішерів (їх демонтували ще 1918 року, заразом пошкодивши цоколь).
 скачать dle 10.5фильмы бесплатно

0 коментарів

Щоб залишити коментар, авторизуйтесь на сайті за допомогою соціальних мереж