Ініціатор створення нового музею - Йосип Зісельс
У офісі Асоціації єврейських організацій та общин (Ваад) України у Києві відбулося перше засідання, присвячене початку нового музейного проекту в Чернівцях. Йдеться про історичну будівлю «Бейт-Кадішін» («Лайхенхалле» – Будинок прощання) на єврейському кладовищі у Чернівцях.
Виникла ідея відреставрувати її і створити там музей Голокосту на Буковині як філію Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини. Її підтримано єврейською громадськістю, істориками, дослідниками Голокосту, організаціями вихідців з Буковини за кордоном.
Нещодавно посольство Німеччини в Україні запропонувало внести чималу суму на відновлення будівлі «Бейт-Кадішін». На нараді були присутні директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір, історик і архівіст з Чернівців Марія Никирса, а також відомі діячі культури, історики, представники громадських організацій, педагоги, дослідники. Засідання відкрив голова Ваада України, ініціатор створення нового музею Йосип Зісельс.
На його думку, вже потрібно шукати дизайнерів і фахівців з організації музейних експозицій, налагоджувати контакти з усіма зацікавленими організаціями та з особами, які готові взяти участь у проекті. Ідея Зісельса підтримана посольством ФРН. Директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА Леонід Фінберг розповів про свою участь у роботі зі створення музею Голокосту в Дніпропетровську, зазначивши, що важливим є попередньо розроблена концепція музею. Також необхідно ознайомитися з сучасними принципами побудови музеїв Голокосту в інших країнах.
Директор Київського Інституту юдаїки Юлія Смілянська запропонувала розглянути концепцію музею, виходячи з того філософського та літературного потенціалу, який проявився внаслідок переживання Голокосту саме у чернівецьких євреїв.
Окрім цього, говорили і про зв’язок концепції і технічних можливостей функціонування майбутнього музею, про залучення молоді до вивчення історії Голокосту на Буковині, про проекти відновлення будівлі і засоби фінансування проекту. Учасники наради вирішили наступного разу зібратися в Чернівцях. Зацікавлені у створенні музею Голокосту на Буковині можуть письмово звертатися до дирекції Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини з пропозиціями та ідеями.
Електронна адреса музею: jm.chernivtsi@gmail.com
Джерело: Прес-служба міської ради