Фото: http://storozhynets.info/
Дендропарк вкрився фіолетовими та білими килимами перших весняних квітів
Прихід весни у дендропарку Сторожинецького лісового коледжу знаменують шафрани, пише "Сторожинець-інфо".
"Рід нараховує близько 80 видів, поширених в субтропічній і помірній зонах Середземномор’я, Середній і Східній Європі, на Кавказі, в Середній Азії, – розповідає викладач екології Сторожинецького лісового коледжу Тетяна Крилюк. – У сучасному квітникарстві нараховується біля 300 сортів крокусів, об’єднаних під назвою шафран культурний. Крокуси-гібриди зазвичай крупноквіткові, створені шляхом схрещування різних видів крокусів.
Також у парку можна зустріти інший вид крокусів – Крокус Гейфелів (Crocus heuffelianus). Ця багаторічна рослина з дуже вкороченим стеблом занесена до Червоної книги України. Квіти її фіолетові (різних відтінків), іноді сніжно-білі. Біля верхівки і основи кожної пелюстки є добре помітна темніша фіолетова пляма. Серед усіх природних шафранів Гейфелів – найбільш великоквітковий вид. У народі його називають «брандушкою», а наукову назву він отримав на честь ботаніка ХІХ ст. І. Гейфеля.
Цікаво, що у шафрана їстівні цибулини: їх можна запікати, варити чи готувати іншим способом. Однак, найцінніша частина шафранів – так звані "шафранові жилки”: тичинки і рильця. Висушені, вони використовуються як цінна приправа, ліки, барвники. Шафран називають "царем прянощів”. Справжні спеції з нього мають вигляд ниток коричнево-червоного кольору і коштують 1$ за 1 г.
Для отримання лише 1 кг шафранової спеції необхідно вручну обробити близько 170000 квітів, видаляючи з них шафранові жилки. Далі сировину сушать над вогнем або в жаровнях, де хоч одна незначна помилка призводить до втрати всього врожаю. Такий трудомісткий процес і робить шафран найдорожчою в світі пряністю. Цю спецію з давніх-давен дарували папам, королям та імператорам як надзвичайно цінний дарунок. До речі, всього із-за декількох кілограмів шафрану в середні віки між Італією та Швейцарією спалахнула справжня війна.