Постачальника рідкого хлору ТОВ «Хлортехвод» судили за привласнення державних коштів
Як повідомляли у мерії Чернівецької міської ради, КП «Чернівціводоканал» має достатню кількість реагентів для очищення води, незважаючи на зупинку заводу «Дніпроазот», який є чи не єдиний в Україні виробником рідкого хлору.
Команда Центру реформ та розвитку проаналізувала закупівлі реагентів підприємством «Чернівціводоканал» упродовж останніх двох років та надійність цих постачальників.
11.12.2017 був підписаний Договір між КП «Чернівціводоканал» та ТОВ «Хлортехвод» (м. Кременчук) на закупівлю 80 тонн рідкого хлору в балонах та контейнерах вартістю 3608,016 тисяч гривень (37583,5 гривень за 1 тонну). Практично за місяць до того суд виніс ухвалу у кримінальній справі.
У цій справі мова йде про привласнення частини державних коштів, які водоканали перераховували за поставку реагентів (хлору в балонах, гіпохлорид натрію). Також слідчі підозрюють здійснення псевдофінансово-господарських операцій з придбання матеріалів у підприємств з ознаками фіктивності та зняття коштів готівкою з їхніх рахунків. З огляду на зазначені матеріали, гарантійні листи товариства «Хлортехвод», які зокрема були надані КП «Чернівціводоканал», з обіцянкою постачати реагенти, є досить сумнівними.
Щодо іншого реагенту - гіпохлориту натрію - то 01.03.2018 року за результатами проведеного тендеру було укладено договір між ТОВ «НПП Лаваль» та КП «Чернівціводоканал» на 984 тисяч гривень, яким передбачено постачання 90 тонн гіпохлориту натрію за ціною 9111,11 гривень за 1 тонну.
Цікавими є тендери на поставку гідроксихлориду алюмінію. У лютому 2017 року між КП «Чернівціводоканал» та ТОВ «Аква-Холдинг» (місто Дніпро) був підписаний договір поставки гідроксихлориду алюмінію на 2288,5 тисяч гривень, яким передбачалась поставка 220 тонн за ціною 8668,56 гривень за 1 тонну (без ПДВ). Проте в грудні 2017 року було укладено додаток до зазначеного договору, яким передбачено зменшення обсягу поставки до 200 тонн, при збільшенні ціни до 9533,33 гривень за 1 тонну (без ПДВ).
За результатами останнього тендеру, проведеного в червні 2018 року, між КП «Чернівціводоканал» та ТОВ «Аква-Холдинг» було підписано договір на поставку 180 тонн гідроксихлориду алюмінію за ціною 8328,7 гривень за 1 тонну (без ПДВ). Найнижчу ціну на тому тендері запропонувало ТДВ «ПХЗ «Коагулянт» (підприємство, що займається виробництвом гідроксихлорид алюмінію, місто Пологи, Запорізька область). Проте тендерним комітетом пропозицію ТДВ «ПХЗ «Коагулянт» було відхилено, оскільки учасник-переможець не надав дійсну довідку про несудимість підписанта та довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків.
Чи є можливості у КП «Чернівціводоканал» диверсифікувати поставки реагентів? Так, є. Деякі з водоканалів України (до прикладу, в Луцьку і Житомирі), починаючи з 2009 року, задля здешевлення вартості реагентів та диверсифікації їхнього постачання побудували гіпохлоритні станції. Сучасні гіпохлоритні станції дозволяють з кухонної солі отримувати розчин гіпохлориту натрію, який відповідає за своїми характеристиками дії зрідженого хлору, але, на відміну від хлору, при правильному застосуванні не володіє токсичними властивостями.
А що ж у Чернівцях? Про гіпохлоритну станцію для КП «Чернівціводоканал» мова йде вже не один рік. Зокрема, будівництво гіпохлоритної станції на Дністровському водогоні передбачено техніко-економічним обгрунтуванням «Проекту муніципального водного господарства, стадія 1», реалізація якого фінансується за рахунок кредиту від німецького банку KfW. Згідно з матеріалами круглого столу, який відбувся ще 27.05.2016 переведення систем хлорування на гіпохлорит повинно було розпочатись цього року, проте станом на сьогодні ще тривають підготовчі роботи.
Запровадження сучасної гіпохлоритної станції дасть змогу КП «Чернівціводоканал» зменшити залежність від постачальників реагентів та підвищити якість питної води, пропонують учасники Центру реформ та розвитку.