Через війну, що триває на території України, та зниження охоплення вакцинацією діти й дорослі ризикують заразитися небезпечними інфекційними захворюваннями
Всесвітній тиждень імунізації відзначають щороку в останній тиждень квітня. Його мета – сприяти вакцинації для захисту людей будь-якого віку від інфекційних хвороб. Цьогоріч тиждень імунізації проводять під гаслом #LongLifeforAll (#ДовгеЖиттядляВсіх).
Через війну, що триває на території України, та зниження охоплення вакцинацією діти й дорослі ризикують заразитися небезпечними інфекційними захворюваннями.
За останні місяці мільйони українських сімей покинули свої домівки й опинилися в невизначеності, а це означає, що тисячам дітей по всій країні не отримали життєво важливих доз вакцин, які б захистили їх від поліомієліту, кору, дифтерії та інших небезпечних для життя захворювань. До лютого 2022 року темпи рутинної імунізації поступово поверталися до рівня, який був в країні до пандемії.
Утім, станом на березень 2022 року охоплення вакцинацією є недостатнім. Наприклад, за даними Центру громадського здоров’я від туберкульозу, вакцинацію від якого проводять в перші дні життя, щеплено 16,1% (від річного плану) дітей до 1 року. Рівень охоплення вакцинацією дітей першого року життя від кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця та поліомієліту сягає лише 15-15,2%. Для гепатиту В цей показник становить 10,3%.
Зараз, під час Всесвітнього тижня імунізації зниження рівня вакцинації на додачу зі спалахом поліомієліту, який триває в Україні, обмеженим доступом до засобів гігієни та переповненими пунктами очікування та транзиту створюють серйозну загрозу спалахів інфекційних захворювань.
Останніми роками Україна бореться зі сплеском спалахів інфекцій, які посилилися через пандемію COVID-19 та війну. Наприкінці 2021 року в Рівненській та Закарпатській області були зареєстровані випадки поліомієліту. Два з них призвели до паралічу. У квітні 2022 року в країні було зафіксовано випадок дифтерії.
Попри те що під час війни може бути складно продовжувати рутинну вакцинацію, медичні заклади по всій країні доступні для внутрішньо переміщених осіб. Після переїзду сім’ї можуть наздогнати пропущені життєво важливі щеплення дітей у будь-якому закладі охорони здоров’я.
Для того, щоби зробити щеплення не потрібно підписувати декларацію з лікарем у тимчасовому місці перебування. Усі дані про вакцинацію буде внесено в Електронну систему охорони здоров’я, тож ця інформація залишиться в системі при переміщенні. За бажанням ви можете отримати й паперову довідку про проведення вакцинації на місці.