За песимістичними оцінками населення України вже не перевищує 20 мільйонів
Міністерство соціальної політики оприлюднило проєкт Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року.
Офіційно Україна не публікує чисельності населення з 1 лютого 2022 року, коли, за даними Держстату, воно становило 41,1 млн. Важливе зауваження: ця цифра не включала населення АР Крим і Севастополя, але включала все населення Донецької та Луганської областей, зокрема й тимчасово окупованих їх частин, пише видання texty.org
Орієнтовна кількість населення на підконтрольній Україні території на той момент оцінювалася у 38,5 млн. Цікаво, що для розрахунку коефіцієнтів народжуваності та смертності 2021 року Держстат використовував чисельність населення навіть меншу ніж 38 млн, не вказуючи її безпосередньо.
Проєкт Стратегії містить оцінку кількості населення на території, підконтрольній на 2023 рік, — 31,5 млн. Ця чисельність і далі падає внаслідок природного скорочення, війни та міграції і вже 2024 року може зменшитися до 31 млн.
Додатково мільйони громадян перебувають за кордоном. У проєкті Стратегії є посилання на дані ООН, яка оцінює кількість мігрантів, що виїхали з України через війну, у 6,3 млн. Ця цифра, ймовірно, більша за реальну кількість українців за кордоном із низки причин:
- урахування осіб, які виїхали з України, з громадянством, відмінним від України та країн ЄС;
- подвійний облік громадян як вимушених переселенців у різних країнах;
- повернення громадян України, які й далі перебувають на обліку за кордоном.
3. Низька народжуваність
Україна, поза сумнівом, лишається однією з країн із найнижчою народжуваністю у світі.
З огляду на історичні оцінки населення України, а також оцінки чисельності новонароджених на 1000 мешканців (50–51 у XVIII–XIX століттях проти 6 у 2023 році) можна обґрунтовано припускати, що так мало дітей на території України не народжувалося щонайменше три століття. Навіть у 1719 році, коли населення в сучасних кордонах оцінювалося лише в 5,7 млн, кількість народжень оцінювалася у близько 280 тис.
Демографічна стратегія має набагато ширший фокус і доступна на сайті Мінсоцполітики. Пропозиції та зауваження до проєкту прийматимуться до 1 червня на електронну адресу strategy@mlsp.gov.ua.