У Франківську будують соціальне житло, передбачене для внутрішньо переміщених осіб
Загалом на Прикарпатті офіційно зареєстровано близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Майже 40 тисяч з них обрали для проживання Івано-Франківську територіальну громаду, де для них створили належні умови інтеграції та розвивають соціальну інфраструктуру. Івано-Франківська перша громада в Україні, яка відходить від терміну «внутрішньо переміщені особи», на нашому рівні ми намагаємось називати цю категорію населення «нові містяни».
Заступник міського голови Івано-Франківська Віталій Федорів, який очолює Департамент інтеграції громад, внутрішньої політики та роботи з внутрішньо переміщеними особами, відзначив, що за останні три роки до Івано-Франківська переїхала близько 40 тисяч ВПО, - пише видання Західно-українські новини.
«Найбільше зареєстрованих у громаді ВПО ми мали станом на січень 2023 року – 41284 особи. Зараз ця цифра становить майже 40 тисяч ВПО (станом на 15 листопада – 39839). Тобто є регрес є, але він незначний», – розповів Віталій Федорів.
До слова, на момент створення Івано-Франківської громади її населення становило 281 647 осіб, а у 2023 році цей показник зріс до 302 100 осіб. Тобто наразі близько 15% населення громади – це ВПО. І це тільки ті, хто офіційно зареєструвався і підтвердив свій статус. Але є ще й такі, хто проживає в громаді, проте не підтверджував офіційно своє місце реєстрації. Як мінімум йдеться ще про кілька десятків тисяч українців, які змушені були покинути свої домівки через війну.
Очільник Департаменту інтеграції громад, внутрішньої політики та роботи з внутрішньо переміщеними особами відмітив, що в громаді зосередились на соціальній підтримці ВПО.
«Ми зосереджуємо свою роботу та увагу на підтримці тих внутрішньо переміщених осіб, які залишаються в нашій громаді, надаємо їм соціальну підтримку, особливо допомагаємо пільговим категоріям».
Також Івано-Франківська громада впроваджує комплексний підхід до інтеграції переселенців. Про це зокрема свідчить створення спеціалізованого департаменту та Ради ВПО.
«Наша громада одна з перших в Україні утворила не тільки Координаційний центр по роботі з ВПО, а цілий Департамент інтеграції громад, внутрішньої політики та роботи з внутрішньо переміщеними особами, який я, як заступник міського голови, очолюю, також в Івано-Франківську діє Рада ВПО, ми перша громада в Україні, яка відходить від терміну «внутрішньо переміщені особи», на нашому рівні ми намагаємось називати цю категорію населення «нові містяни»», – пояснює Віталій Федорів.
Соціальна підтримка переселенців у громаді реалізується через широкий спектр послуг.
«В нашій громаді працює один з найкращих соціальних пакетів в Україні, і всі ці програми доступні також для нових містян. Зокрема це і пільгове перевезення, харчування дітей у школах та садках, програми підтримки пенсіонерів і так далі. Також кожен переселенець має право звернутися до міста за матеріальною допомогою на лікування, і, на скільки я знаю, в цьому питанні, ще жодній особі не було відмовлено», – наголошує Федорів.
Особлива увага приділяється вирішенню житлового питання для внутрішньо переміщених осіб.
«Ця тема зараз дійсно найбільш важка та незручна для влади, але забезпечення житлом це все ж таки прерогатива уряду, має бути дієва субвенція, спрямована або на оренду, або купівлю нерухомості на вторинному ринку для ВПО, від себе ми зробили все, що могли, в нашій громаді немає жодного приміщення, яке не використовується, всі придатні будівлі, які ми мали, були обладнані як житловий фонд для тимчасового проживання, зараз ми маємо 8 МТП з гарними умовами, де сумарно може проживати 472 ВПО, ці заклади заповнені вщент», – зазначає Віталій Федорів.