Артисти використали доволі малопоширену регіональну мову – підляський говір, що є українським наріччям
Пісня Lusterka, з якою дует із Польщі Sw@da x Niczos подався на Національний відбір на пісенний конкурс Євробачення 2025, спровокувала хвилю сварок у мережі. Справа у тому, що при написанні композиції артисти використали доволі малопоширену регіональну мову – підляський говір, що є українським наріччям, пише oboz.ua.
Деякі користувачі мережі відстоюють думку, що це один із польських діалектів, тоді як інші запевняють: вони є мешканцями Підляшшя і на цій території так ніхто не спілкується.
Однак, незважаючи на суперечки, Lusterka вже став справжнім хітом, за шість днів після виходу на YouTube-каналі гурту зібрав майже 255 тисяч переглядів.
Один із користувачів соцмережі X розмістив на своєму акаунті допис із треком, де зазначив: "Пісня на польському Нацвідборі на Євробачення виконана підляською мовою. Нею розмовляють жителі південної частини Підляшшя. Може бути класифікована як український або білоруський діалект. Lusterka у виконанні Sw@da та Niczos – абсолютний хіт".
Така публікація викликала доволі неоднозначну реакцію. Немала кількість людей зазначила, що цей говір – польський діалект.
"Це не український діалект і не білоруський. Він польський, що поєднує слова Польщі та сусідніх країн".
"Насправді це окрема мова, в Польщі її навіть колись офіційно визнавали, але останнім часом, на жаль, почали ігнорувати і називати діалектом".
"Це далеко не щось українське чи білоруське, а так звана "місцева мова". "Tutejszy" – польська мікромова".
Однак, за словами мешканців Підляшшя, вони ніколи в житті не чули подібного говору.
"Що це? Я житель Підляшшя, який у дитинстві мешкав недалеко від кордону з Білоруссю. Я вперше про таке чую. Це білоруська чи українська мова. Не кажіть мені, що це мій діалект".
"Це мова Підляшшя? У мене половина родичів звідти, але я такої тарабарщини в житті не чув".
"Я жив у цьому районі. Це повна нісенітниця".
Підляський говір – одне з наріч української мови, назва якого пішла від словосполучення "під ляхами", тобто біля поляків. Говірки поширені на сході сучасної Польщі, а подекуди зустрічаються на Волині і на Берестейщині.
Що відомо про гурт Sw@da x Niczos
Учасники дуету є уродженцями Підляшшя, тож завжди хотіли популяризувати культуру свого краю не лише в Польщі, але й усій Європі. Саме через це Sw@da x Niczos вирішили поборотися за можливість представити свою країну на міжнародній арені із треком Lusterka."Це історія про внутрішнього критика. Про те, як ми потроху "доїмо" себе в різних ситуаціях. Насправді, ми самі для себе є найбільшими критиками, а не люди, які нас оточують", – прокоментували сенс композиції артисти.