Чернівецький Промінь логотип

Чернівецький промінь Чернівці Буковина

«Ми виїжджали не за кращим життям, а від страху»: чому буковинці залишили Україну і чи планують повернутись

Будівельна компанія Ярко Ярковиця Чернівці Буковина

Чернівецька область залишається найбезпечнішою у країні

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року змусило мільйони українців залишити свої домівки. Чернівці, які стали відносно безпечним тилом, із початку війни приймали переселенців. Але з часом і саме місто почало втрачати своїх мешканців — передусім жінок з дітьми.

У 2025 році ця тенденція не зупиняється. Попри зовнішній спокій, усе більше жінок приймають важке рішення виїхати за кордон — у пошуках безпеки, стабільності й можливостей для дітей.

Надія, чернівчанка, разом із донькою Діаною переїхала до Німеччини ще на початку повномасштабної війни. Вони не планували еміграції — усе сталося раптово.

«Перші дні ми ніби жили в тумані — читали новини, дзвонили рідним, намагалися зрозуміти, що робити. Це було, скоріше, рішення серця. Можливо, не до кінця продумане, але дуже важливе в той момент. Було страшно залишити все, але ще страшніше — залишатися. Найбільше я боялася за життя. Важко було залишити дім, друзів, навчання… Україну»», — пригадує Надія.

Переїзд — це не лише фізичне переміщення, а й психологічне випробування. Буковинки проходили адаптацію в новому місті, іншій культурі, з іншою мовою.

«Перші місяці були дуже складними. Але з часом стало легше. Я почала знаходити нових друзів, продовжую вивчати німецьку мову», — каже Діана.


За словами мами Надії, найбільшим викликом було відчути себе знову "на своєму місці”.

«Усе було нове і здавалося чужим. Довелося багато робити самостійно. Але підтримка була — і саме вона допомогла не зламатися»", - ділиться жінка.


Зараз Надія має тимчасову роботу, а Діана ходить на мовні курси. Сім’я отримує соціальну підтримку, що полегшує їх побутове життя.

«Вона (ред. донька Діана) стала дуже самостійною. Іноді здається, що вона пристосувалась швидше за мене», — зізнається Надія.

Обидві сподіваються повернутися в Україну, коли закінчиться війна.

«Я повернуся, коли буду впевнена, що донька матиме ті ж шанси на життя, що й тут. Без тривоги. Без страху. Із надією. Я зрозуміла, що дім — це не стіни. Це моя донька, її сміх, наші вечори з чаєм. Якщо вона поруч — значить, дім зі мною. Хай він зараз у валізі, хай не там, де звик бути, але він живий», — каже Надія.
 
Ці слова звучать не як виняток. За результатами опитування соціологічної групи "Рейтинг" (2024 рік), понад 60% українських біженців хочуть повернутися додому, але лише 16% заявили, що готові зробити це найближчим часом. Основна причина — відчуття небезпеки, особливо для дітей.

За даними дослідження Міжнародної організації з міграції (МОМ) у звіті за січень 2025 року за оцінкою чисельності осіб, які повернулися до України після масового вимушеного виїзду, Чернівецька область демонструє один із найнижчих показників серед усіх регіонів. 

«Ми виїжджали не за кращим життям, а від страху»: чому буковинці залишили Україну і чи планують повернутись

 
Цей низький рівень повернення пояснюється кількома факторами.

По-перше, географічна віддаленість від зони бойових дій зробила Чернівці відносно безпечним регіоном, куди багато українців переїхали на початку війни. Це означає, що регіон був радше приймаючим, ніж "повертаючим”. По-друге, близькість до західного кордону сприяла подальшому виїзду за межі України. І нарешті, демографічні особливості області — одна з найменших за чисельністю населення — також впливають на показники.

Серед західних регіонів Чернівецька область має показник нижчий, ніж Івано-Франківська (46 тис.), Тернопільська (24 тис.) та Львівська (113 тис.), але вищий, ніж Закарпатська (12 тис.). Це свідчить про відносну стабільність демографічної ситуації, проте й про обмежену динаміку повернення порівняно з центральними та східними областями, такими як Київ (898 тис.), Київська (606 тис.) або Харківська (679 тис.).

[medium]https://promin.cv.ua/uploads/posts/2025-05/1747584181_screenshot-at-may-18-17-45-29.png[/medium]


Таким чином, історія Надії та її доньки стає частиною ширшого контексту. Вони — серед тисяч буковинців, які, попри зв’язок з домом, продовжують життя за кордоном, тримаючи Україну в серці, і чекаючи того моменту, коли "дім” знову буде під рідним небом.
скачать dle 10.5фильмы бесплатно
10:20
Командир роти ударних БПЛА з Буковини отримав орден Богдана Хмельницького
09:44
У Чернівцях активіст виграв суд у «Зелентресту» через впавшу гілку на його автомобіль
09:17
Євро майже 50 гривень. Курс валют у Чернівецьких обмінниках
08:56
Сьогодні на Буковині хмарно, можливі опади
08:25
На Буковині віддадуть останню шану захиснику Степану Скриплюку
22:15
Онлайн-наркокрамниця і «закладки»: у Чернівцях судитимуть 30-річного чоловіка
ВІДЕО
22:12
На Буковині військових, які проходять реабілітацію, познайомили з традиційною бесарабською кухнею
ВІДЕО
21:49
Сусіди помітили густий дим: в селі Погорілівка горів житловий будинок
ВІДЕО
21:33
На вулиці Калинівській водійка «Mercedes-Benz» влетіла в електроопору
ВІДЕО
21:26
У Чернівцях стався конфлікт між ветеранами з ампутаціями та протезним підприємством
ВІДЕО
20:48
Стало відомо, чи вимикатимуть світло у Чернівцях та області завтра, 18 грудня
19:04
На Руській у Чернівцях зіштовхнулися автівки: рух ускладнений
18:50
Наловив риби на майже 400 тис. грн: правоохоронці викрили браконьєра на Дністрі
17:57
Мешканець Хмельниччини отримав три роки в’язниці за допомогу чоловікам у перетині кордону
ФОТО
17:35
У Чернівцях 24-річний чоловік спалив вантажівку: йому світить 10 років ув'язнення
ФОТО
16:59
На фронті загинув Герой з Буковини Степан Скриплюк
16:29
Під вечір на вулиці Чернівців ліг густий туман
ФОТО
15:46
На Сокирянщині проведуть чергові навчання зі стрільби
15:10
81 бригада ДШВ отримала партію потужних зарядних станцій від волонтерів «Української команди»
ВІДЕО
14:50
Чернівецька міськрада співфінансуватиме відновлення зеленої зони та водойм у парку «Жовтневому»
14:30
На Одещині без електропостачання залишаються майже 33 тисячі родин
14:10
Експравоохоронець на Буковині допомагав чоловікам незаконно виїхати за кордон. Його затримали
ФОТО
13:37
Чотири гірські громади Буковини отримають додаткові кошти на виплату зарплат
13:17
Військового Юрія Никифорова з Буковини нагородили почесною відзнакою Головнокомандувача
12:36
У Чернівцях освітянка порівняла власну оцінку за есе з рішенням ШІ. Результат здивував
ВІДЕО
12:14
12,5 млн грн держпідтримки: чотири агропідприємства Буковини отримають гранти на розвиток
11:55
Для Чернівецької дитячої лікарні придбали сучасний мікроскоп для лабораторії
11:14
Водійка Mercedes врізалася у електроопору на Калинівській у Чернівцях
10:26
Відомо, який радіаційний фон зафіксували сьогодні на Буковині
10:01
У селі Погорілівка згорів житловий будинок
09:31
Магальський дитячий будинок-інтернат отримав гуманітарну допомогу з Баварії
09:12
В Україні можуть зʼявитися платні дороги
08:35
Сьогодні на Буковині очікується до 12° тепла
23:33
Вакцинувати чи відстрілювати? Що має бути пріоритетом у боротьбі зі сказом
ВІДЕО
22:55
У Чернівцях молодик підпалив вантажівку
ВІДЕО
Усі новини