Реалізація даного проєкту вимагала значних зусиль, каже радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан Реклама
Вони втратили майже все - власні домівки, звичне життя та рідне місто. Та попри це не втратили надії. У Чернівцях для маріупольців відкрили нове соціальне житло. Будівлю переобладнали за підтримки місцевої влади та міжнародних партнерів. Нові кімнати вже готові приймати мешканців, які були змушені залишити рідний дім через війну. Як вдалося реалізувати проєкт і хто отримав ключі від нового житла – у сюжеті.
У Чернівцях відкрили нове соціальне житло для маріупольців, які через російську агресію втратили власні домівки. Один із таких прихистків отримала родина Анастасії Вініченко:
«Чоловік служить. Ми втратили там у Маріуполі житло наше, ну воно згоріло все. Як тільки дали «зелений коридор» ми виїхали в березні. В Чернівцях ми були 1 квітня».
Після початку повномасштабного вторгнення родина Анастасії змогла виїхати з окупованого міста лише тоді, коли з'явилася можливість скористатися «зеленим коридором»:
«Все нове, комунікації все, я пройшлась, подивилась, ну мені подобається. Просто, не знаю, чоловік зараз не тут, приймати рішення залишатись тут чи ні. Але я думаю, що ми напевно будемо тут. Переїжджати, залишатись, так.»
Будинок, який переобладнали під соціальне житло, вже готовий приймати нових мешканців. Тут облаштували сучасні комунікації, приміщення та необхідні умови для комфортного проживання.
«Мені все подобається дуже. Все, що потрібно для життя, Ви знаєте, я зрозуміла після того, як трапилась війна, ми переїхали. У нас було своє житло, все як у всіх, напевно. Намагались щось робити, купляти: нову техніку, ремонт і коли переїхали, я зрозуміла: багато чого вже не потрібно», - додає АНАСТАСІЯ ВІНІЧЕНКО.
Реалізація проєкту стала можливою завдяки співпраці місцевої влади, міжнародних партнерів, університетської спільноти та самих маріупольців. Саме така взаємодія, переконані учасники проєкту, дає реальні результати.
«Щиро рада, що в Чернівцях теж зробили житло для Маріупольців. Круто, що тут об’єднані і чернівецький університет, ЧМР, міжнародна асоціація міграції, уряд Франції і звичайно в першу чергу головне – це маріупольці. Цей приклад, коли дають можливість людям жити, житло для людей, які виїхали з тимчасово окупованих територій – це можливість іншим виїжджати з окупованої території, на територію підконтрольну Україні і приклад людям, які поки що за кордоном – повертатися в Україну», - каже ОКСАНА ПРОДАН – радниця Голови Асоціації міст України.
Начальник Маріупольської міської військової адміністрації Вадим Бойченко зазначає: головна цінність таких ініціатив - не кількість квадратних метрів, а можливість повернути людям відчуття дому та безпеки після пережитих втрат:
«Маріупольці мають можливість рухатись ось в цей бік, як ми бачимо сьогодні, отримувати такі проекти, соціального плану, без оренди, тут немає сплати оренди, або дочекатись побудованих квартир в білій Церкві, Львові, Василькові, отримати, але з помірною орендою, або не чекати, взяти пільговий кредит і відповідно мати власну квартиру, власну домівку і таким чином, тобто таке формується перше, загальнодержавне бачення, як підтримати тих людей, які втратили все.»
Оксана Продан розповідає: реалізація даного проєкту вимагала значних зусиль. Адже йдеться не про нове будівництво, а про повну реконструкцію старої будівлі, яку вдалося адаптувати під сучасне житло:
«Він не легко давався, проект, тому що завжди легше будувати, ніж перебудовувати, а це перебудівництво, бо приміщення старе, яке перебудували під житло і це складно робити. Але це приклад того, що зробити можна, можна все і я абсолютно впевнена, в тому що ЧМР, обласна влада, має можливість для того, щоб дати, створити умови для маріупольців.»
«Я дякую також університету, ректору, які відгукнулись і поділились ось цим приміщенням яке ми зараз бачимо. Маріуполь зараз є символом мужності, сміливості, тому я тішусь, що є якась частка у Чернівцях. А всім жителям, які будуть тут жити, я бажаю, щоб в цьому домі у вас були виключно лише радість, посмішки і тут народжувались діти, якісь ідеї, та нові проекти», каже РОМАН КЛІЧУК – чернівецький міський голова.
Соціальне житло у Чернівцях стало вже п'ятим подібним об'єктом для маріупольців в Україні. Загалом новий прихисток вже отримали понад п'ятсот родин, і ця цифра продовжує зростати.
«Це супер важливо, з точки зору не квадратних метрів, кількості тих квартир, які побудовані, а з точки зору людей, які втратили все, втратили свій дім, втратили можливість жити. Це вже 5-й, ювілейний проект, який ми реалізовуємо в масштабах мапи України. Спочатку це було Дніпро, потім ще Дніпро, потім знову Дніпро, потім був Київ, а зараз вже Чернівці. Це вже більше 500 сімей які отримали цю можливість і згодом ще 500 сімей зможуть отримувати таку можливість», зазначає зазначає ВАДИМ БОЙЧЕНКО – начальник Маріупольської міської військової адміністрації.
І хоча повернення до рідного Маріуполя залишається найбільшою мрією для багатьох переселенців, сьогодні вони отримали найголовніше - безпечний простір для життя в рідній Україні.
Альона Рудніцька Сергій Грубляк «Чернівецький промінь»


