А охоронець складу навіть не знає про те, що на його складі устаткування на 20 мільйонів
Ще кілька років тому на фінансування нового перинатального центру у Чернівцях держава виділа 68 мільйонів гривень. Тоді розпочали будівельні роботи та, навіть, закупили дорогу медичну техніку. Однак, своєї сучасної клініки буковинські породіллі не мають і досі.
Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щонеділі о 22:00 на телеканалі ZIK).
Начальник управління капітального будівництва Чернівецької ОДА Олександр Пуршага про успіхи у зведенні майбутнього пренатального центру розповідає із оптимізмом.
«Всі стіни поштукатурені, мережі, практично, підведені. Загальні будівельні роботи майже зроблені», – каже Пуршага.
Але на решту робіт забракло грошей. Коли у 2012 році ще тодішній президент Віктор Янукович оголосив про програму «Нове життя», у ній вирішили взяти участь усі області країни. Однак пренатальні центри відкрили переважно на сході. Західні ж області гроші з держбюджету отримали вже тоді, коли програма завершилася.
Наприклад, Чернівцям перепало 68 мільйонів грн лише у грудні 2013 року. Із них 43 млн витратили на будівництво, ще 25 мільйонів – на медичне обладнання. Здати об’єкт мали вже на початку 2014, тобто, лише за місяць. Збудувати центр за такий короткий термін взялось ПП «Промбудсервіс-Косів», але справу до кінця не довело.
Виявляється, підприємство виграє тендер на крупну суму не вперше, однак жодне будівництво, за яке бралася фірма, не доведене до кінця. Так, у 2013 році компанія «Промбудсервіс-Косів» отримала 8 мільйонів гривень на добудову дитячого садка та 7 мільйонів на реконструкцію Яремчанської школи №2 в Івано-Франківській області. Жоден із цих обʼєктів досі не закінчений.
А тим часом чиновники запевняють: для нового центру навіть закупили потрібне сучасне медичне обладнання.
«Вартість медичного обладнання становила близько 21 мільйона, ще 3 мільйони коштувало технологічне обладнання. Там дуже цікаві технології, які називаються «чисте повітря», – розповідає заступник директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Марія Поліщук.
Та оскільки центр недобудували і встановлювати дороге обладнання ніде, його сховали на «надійних складах».
«Обладнання – на першому поверсі в аптечних складах. Там поставили решітки, здали під охорону Державної служби охорони. Воно – в надійному місці», – запевняє Олександр Пашуга.
Проте охоронець згаданих приміщень зізнається: про спеціальне обладнання нічого не знає. Та й на перший погляд, зазначені кімнати – звичайнісінькі склади без жодних додаткових засобів безпеки. Відразу й не скажеш, що техніки там – аж на 23 мільйони гривень. Роки ідуть, обладнання псується, а використовувати його – зась.
Чиновники кажуть: вони не проти, щоб діючі пологові використовували техніку, однак на це повинна бути разова постанова Кабміну.
А тим часом у Міністерстві охорони здоров відповідають: добудувати перинатальний центр повинна чернівецька місцева влада власним коштом. Здавалося б, таке завдання виконати можливо, адже гроші виділили. Однак і тут все не так просто.
«У 2013 році були проблеми із проходженням коштів через казначейську службу. Тож частину грошей – 31 мільйон гривень – повернули державі», – розповідає Олександр Пуршага. А все тому, що гроші отримали у грудні 2013 року, а реалізувати їх мали до січня 2014. Цього зробити не встигли, тож і повернули. Втім, жодного документу, який би про це свідчив, журналістам так і не показали.
«Ми прораховували: щоб завершити перинатальний центр, орієнтовно потрібно ще 130 мільйонів», – каже пан Пуршага.
Джерело: Телеканал ZIK