Лише 69% населення країни зараз мають доступ до систем централізованого водопостачання
23 вересня 2021 року Міжфракційне депутатське об’єднання «Питна Вода» провело відкрите робоче засідання щодо важливості прийняття проєкту Закону №5723 «Про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022 - 2026 роки».
Засідання робочої групи проводив Голова МДО «Питна вода» народний депутат України Юрій Шаповалов, модерував захід Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. У засіданні взяли участь Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, понад 10 народних депутатів України з різних політичних фракцій та груп, більше 75 представників органів місцевого самоврядування, керівники підприємств водопостачання, представники міністерств та відомств, обласних державних адміністрацій, профільних асоціацій у сфері водопостачання та водовідведення, наукового середовища, повідомляється на сайті auc.org.ua.
У свої виступах всі учасники заходу одностайно підтримали необхідність якнайшвидшого ухвалення законопроєкту, який спрямований на покращення забезпечення жителів громад якісною питною водою. Адже ситуація з питним водопостачанням у деяких містах та регіонах є вкрай незадовільною.
Послугами централізованого водопостачання на сьогодні не охоплено 70% сільських населених пунктів, 10% селищ, 1% міст. В цілому лише 69% населення мають доступ до систем централізованого водопостачання. Що стосується централізованого водовідведення, то ситуація набагато гірша - у 4% міст, 38% селищ 97,5% сіл воно взагалі відсутнє. Відповідно лише 48% населення країни має доступ до систем централізованого водовідведення. Отримують питну воду за графіком або використовують привізну воду 270 тисяч споживачів у 9 областях України.
Виступаючі відзначили, що діючі системи централізованого водопостачання та водовідведення перебувають у вкрай незадовільному стані. Одним з чинників цього є скорочення споживання води жителями населених пунктів, що призводить до неоптимальної роботи обладнання, особливо це стосується систем водовідведення. Окрім того, наявні діючі очисні споруди не завжди забезпечують очищення стічних вод відповідно до вимог законодавства, що призводить до скидання забруднених стічних вод у водні об’єкти та погіршення якості питної води.
Учасники заходу наголосили, що найбільш прийнятним варіантом вирішення зазначених проблем є комплексна реалізація державної політики у сфері питної води та питного водопостачання, у тому числі із залученням коштів державного та місцевих бюджетів. На жаль, дія Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки закінчилась у 2020 році, при цьому вона була профінансована лише на 13%.
За результатами засідання МДО «Питна Вода» було ухвалено резолюцію-звернення щодо необхідності якнайшвидшого прийняття проєкту Закону №5723 «Про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022 - 2026 роки». Крім того, відповідно до ухваленого рішення, учасники обговорення вважають за доцільне: передбачити у Державному бюджеті на 2022 рік необхідні для виконання цієї Програми кошти у обсязі не менше 3 млрд грн; забезпечити у 2021 році спрямування не менш як 10% загального обсягу коштів соціально-економічного розвитку на реалізацію проєктів із забезпечення постачання якісної питної води, а також сприяти вирішенню інших важливих питань галузі питного водопостачання та водовідведення.