Чернівецький Промінь логотип

Клініка Oxford Medical Чернівці Незалежності 121 А

Три ключі для відновлення України: громади, центральна влада та міжнародні партнери — Продан


Обов’язкова умова співпраці у відновленні України є прозорість залучення, розподілу та використання коштів
На шляху відновлення нашої держави маємо йти одночасно трьома фронтами — територіально зорієнтованою мережею громад, стратегічною центральною рамкою та взаємовигідним міжнародним партнерством.
 
Про це радниця голови Асоціації міст України з муніципальних питань Оксана Продан пише у своїй статті для ZN.UA.

«Децентралізація посилила місцеве самоврядування, дала громадам більше можливостей і відповідальності, що показово проявилось із початком повномасштабної війни. Органи місцевого самоврядування з перших годин вторгнення взяли на себе забезпечення Збройних сил і ТрО, будівництво укріплень усіх ліній, перевезення людей та доставку гуманітарних вантажів, взаємодопомогу й підпілля. На визволених територіях уже сьогодні йде відбудова — муніципалітетами самостійно чи з мешканцями, за підтримки центральної влади чи з міжнародними партнерами», - пише авторка.


За словами Продан, у кожному разі, драйвером і основою відбудови є влада громади. Створена Асоціацією міст України мережа взаємодії та синергії громад дозволяє їм разом і кожній окремо виступати з єдиною позицією. Вести діалог із державною владою всіх гілок та рівнів: питання бюджету, спрощення процедур, опалювального сезону тощо. Громади виходять на міжнародний рівень для ознайомлення зі світовим досвідом, отримання гуманітарної допомоги та укладання партнерських відносин із іноземними об’єднаннями муніципалітетів і міжнародними організаціями.

Водночас авторка нагадала, що вже працює платформа Cities4Сities, яка зв’язує українські громади з їхніми колегами в Європі. Також відбувся Форум reVIVEd Ukraine — reVIVEd communities, у якому взяли участь представники європейських муніципалітетів та їх об’єднань, що задекларували свою готовність брати участь у відновленні громад України спільно з українськими громадами.
«Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи підписав з Асоціацією міст України Декларацію про співпрацю у відновленні України. При цьому підкресливши необхідність спиратися під час повоєнного відновлення України саме на органи місцевого самоврядування, на громади. В Європейському Союзі спільно з місцевим самоврядуванням України створено Європейський альянс міст і регіонів за відбудову України», - зазначає Продан.

Вона звернула увагу, що громади, понад 200 яких мали Магдебурзьке право, відбудовуються вже сьогодні та шукають можливостей на майбутнє. Продан зазначила, що центральна влада мусить законодавчо забезпечити необхідні умови для ефективного і швидкого відродження всієї території України.

«Гарантування прав, безпека та безпечність, умови для стрімкого економічного розвитку — це повноваження центральних органів влади, виконання яких є обов’язком народних депутатів та урядовців. Держава має бути інституційно спроможна виконувати свої функції», - додала авторка.

За словами, Продан у 17 програмах урядового Плану відновлення вона побачила лише декларації. При чому окремі з них викликають питання з приводу їхньої ефективності.
 
 
«Так, у блоці, котрий стосується фінансової системи, йдеться виключно про горизонтальну систему вирівнювання спроможності громад. Хоч Асоціація міст України й експерти подавали пропозиції про перехід в умовах війни і післявоєнної відбудови на вертикально-горизонтальну систему вирівнювання. Ми мусимо зберегти стимули для громад-донорів нарощувати свої доходи, підтримати дотаційні громади до межі спроможності, але не формувати з них утриманців за рахунок інших. Ми не маємо права повертатися до радянщини, зупинити розвиток», - пише авторка.
 

Вона пояснила, що заявлене механічне скорочення міністерств і кількості держслужбовців викликає стурбованість стосовно ефективності майбутньої системи державного управління. Завдання «забезпечення ринкового рівня компенсації» службовців без визначення їхніх КРІ та конкретних цілей, як зазначила Продан, не сформує спроможність держави, а продовжить безрезультативність реформ минулого.
«Урядовий План відновлення України, презентований у Лугано, — це про процес, про забезпечення роботою розробників того Плану, але не про результат. Не про забезпечення прав громадян і бізнесу, не про виконання обов’язків державою», - пише авторка.
Крім того, Продан називає логічною заяву Конгресу регіонів ЄС про створення Європейського альянсу міст і регіонів за відбудову України (Альянс), в організації якого взяла участь і Асоціація міст України. Вона пояснює це тим, що ми цікаві світу для співпраці. Чи зможемо реалізувати цей інтерес не тільки для виграшу у війні, а й для відродження України опісля, залежить лише від нас.

«Ми зможемо приєднати реальний третій фронт (міжнародний) до наших двох (муніципального та центрального), тільки коли станемо Заходу позитивно зрозумілими. Крім встановлення законодавчих норм для ефективного відновлення, міжнародним партнерам потрібні ще як мінімум дві речі: доступ до органу прийняття рішень щодо інвестованих ресурсів та прозорість у фінансових відносинах», - йдеться у статті.


Авторка зазначила, що доступ до органу прийняття рішень іноземним партнерам міг би бути наданий у разі введення до складу Нацради з відновлення України при президентові представників міжнародних структур. Але у складі Нацради такого представництва немає. Тому, підкреслює Продан, не дивно, що європейці знайшли інший шлях — від громад. Через створення Альянсу як сходинки на шляху до світової платформи співпраці з Україною в її відновленні.

«Для України важливо без амбіцій і емоцій вибудувати комунікацію взаємної співпраці та відносин win-win між усіма зацікавленими учасниками процесу відновлення. Одна з двох частин публічної влади — місцеве самоврядування — вже доєдналася до створення ефективної системи взаємодії з нашими міжнародними партнерами, черга за центральною владою», - додала Продан.

Обов’язковою умовою співпраці за її словами є прозорість залучення, розподілу та використання коштів. Інформація щодо кожного з цих етапів має бути відкритою для всіх учасників. Технології, які застосовуються сьогодні на рівні держави, підтверджують, що в Україні це зробити не просто реально, а найлегше в Європі. Ми маємо «Дію», а отже повинні створити програмне забезпечення з «відкритим обличчям» вже зараз, ще до запуску світової платформи.

«Тимчасом у Програмі «Основи відновлення: Цифрова держава» урядового Плану немає рішень, які забезпечуватимуть довіру у відносинах та «чисте» використання коштів у процесі відновлення. Але якщо не запропонувати такого механізму моніторингу, ми можемо втратити зовнішні фінансові ресурси для всієї країни», - зазначає авторка.

Повідомлялося, що в офісі президента вже є каталоги, як виглядатимуть українські міста в результаті спільних зусиль по відновленню країни з боку української сторони та іноземних партнерів. Водночас програму «Велике будівництво» завершено.
скачать dle 10.5фильмы бесплатно

купити квартиру Чернівці

23:17
Мандрував засніженим лісом: буковинські рятувальники знайшли заблукалого туриста
ВІДЕО
23:12
Зливала розташування військових: буковинську блогерку засудили до ув’язнення
ВІДЕО
22:13
Підпалив намет з гуманітарною допомогою: поліція затримала зловмисника
ВІДЕО
21:00
Буковинська каратистка відмовилась ставати на спільне фото із представницею РФ
ВІДЕО
20:28
У роботі Facebook, Instagram та WhatsApp стався масштабний збій
18:57
Графік відключень світла у Чернівцях та області на четвер, 12 грудня
17:53
На Рівненщині 15-річний підліток застрелив собаку, бо він «заважав»
17:28
Чернівці отримали 4 нові автобуси українського виробництва
16:57
За 3000 доларів буковинець пообіцяв чоловікам перевезти їх до Молдови: його затримали
16:09
Норма алкоголю перевищена у 11 разів: у Чернівцях патрульні затримали п'яного водія
15:42
У Чернівцях на Героїв Майдану сталася ДТП: громадський транспорт затримується
15:28
Ведучий з Чернівців Микита Добринін розійшовся з новою дівчиною і розповів причину
14:48
Синоптики розповіли, якою буде погода на Буковині у четвер, 12 грудня
14:06
Пластуни поширять Вифлеємський вогонь у Чернівцях вже наступного понеділка
13:27
Оголошено I рiвень небезпеки: на Буковині очікується шквальний вітер
13:03
За добу інтернет-шахраї ошукали пʼятьох буковинців на 115 тисяч гривень
12:50
На Прикарпатті чоловік викрав автівку, щоб привезти козу в монастир
12:34
За матеріалами СБУ 5 років ув’язнення отримала «блогерка» з Чернівців, яка знімала провокативні стріми про ЗСУ
11:29
Негода на Буковині: водіям та пішоходам нагадали правила безпеки
10:44
У Чернівцях затримали чоловіка, причетного до підпалу наметів із гуманітарною допомогою
ВІДЕО
10:37
У Чернівцях надзвичайники допомогли медикам врятувати чоловіка з кровотечею
09:51
В Україні значно зросла кількість випадків домашнього насильства
09:30
Сьогодні на Буковині сніжитиме, на дорогах можлива ожеледиця
23:40
На Буковині засудили зрадника з окупаційного «мвс днр»
ВІДЕО
23:02
Зимова казка для дітей: Волонтерський штаб «Українська команда» організував День Святого Миколая
ВІДЕО
22:50
Ризикують життям аби перейти через кордон: на Буковині за допомогою дрона затримали двох чоловіків
ВІДЕО
22:45
Негода наробила лиха: фахівцям Чернівціобленерго вдалося відновити пошкоджені електролінії
22:31
На Буковині попрощались із військовим Русланом Солтичем
ВІДЕО
22:14
У Координаційному штабі повідомили скільки буковинців вдалося повернути із російського полону
21:20
Добу блукав засніженим лісом: рятувальники Буковини знайшли туриста з Дніпра
ВІДЕО
21:08
На фронті загинув випускник коледжу в Чернівцях Василь Попеску
20:07
Графік відключень світла на Буковині на середу, 11 грудня
18:10
У кінотеатрі "Чернівці" проведуть благодійний захід, щоб зібрати кошти на РЕБ військовим
17:50
Як повернутись із СЗЧ правильно: про розшук, батальйони резерву та переведення в іншу частину
17:30
Хотіла отримати тисячу допомоги: мешканка Сторожинця віддала майже 100 тисяч шахраям
Усі новини