Пам’ятку міської цивілізації минулого не можна ховати від людських очей
У Чернівцях після ремонту тротуарів на вулиці Івана Франка зникли старовинні австрійські люки. Чернівчани закликають владу міста повернути люки на належне їм місце, і таким чином виправити допущену помилку.
Про це пише чернівецький журналіст Юрій Чорней.
"Я добре знаю, що значить на порожньому місці присікуватися до влади з політичних мотивів, як це виглядає і для чого це роблять. Але в даному конкретному випадку це не присікування. Ситуація надто серйозна, щоб просто мовчки за нею спостерігати. І нічого не робити. Хоча виправити помилку ще не пізно. Навіть без її публічного визнання, якщо для цього не вистачає впевненості у власних силах, або це не доцільно робити з політичних причин", - зазначає журналіст.
Люки потрібно повернути на належне їі місце негайно, аби не втратити культурного середовища Чернівців.
"Але виправляти ситуацію з демонтованими під час мощення тротуарної плитки старовинними кришками каналізаційних колодязів потрібно негайно! Бо потім буде пізно! І це однозначно велетенська втрата для культурного середовища Чернівців. Якою б переконливою не була офіційна причина, чому їх демонтували. Бо культура – це не тільки про духовне, але й про матеріальне", - наголошує Чорней.
Досвід європейців показує, що автентичні речі неодмінно потрібно зберігати.
"Муніципалітети так званої старої Європи спеціально вишукують автентичні речі, аби тільки зберегти привабливість своїх просторів для потенційних туристів. А ми встановлюємо імітації старовинних пожежних гідрантів, натомість легко позбуваємося справді унікальних речей. Старі електричні опори, елементи інженерних комунікацій австрійських чи румунських часів такий самий антикваріат, як рештки давньогрецьких амфор чи старовинні монети. Згадайте, якою прекрасною туристичною принадою стала відновлена ще за часів Федорука чавунна автентична колонка для напування коней, яку відреставрували і встановили на площі Філармонії на радість відвідувачам. Старий сонячний годинник на бічному фасаді костелу у Чернівцях, фонтанчик на носі будинка-корабля – усе це речі з того ж переліку, що й звичайні для когось кришки австрійський та румунських каналізаційних люків", - пише Юрій Чорней.
Коли ж немає змоги вбудувати люки назад, чи вони вже не можуть бути використані за призначенням, необхідно їх прлаштувати як пам’ятку міської цивілізації минулого, вважає журналіст.
"Якщо у місті книгарень і кав’ярень не залишилося ковалів і слюсарів, які вміють працювати з чавуном, щоб їх полагодити, значить необхідно винайти інший спосіб, як представити їх для огляду. Вмуровувати десь збоку на спеціальному підвищенні, у стіну будинку, як пам’ятку міської цивілізації минулого. Тільки не прибирати з міського простору і не ховати від людських очей.
І тоді за деякий час, коли вляжеться політичне шумовиння, Чернівці справді засяють новими барвами у всій своїй колишній красі. Будь ласка, ті від кого зараз залежить ухвалення рішень, не впирайтеся, ще не пізно виправити ситуацію. І саме це буде проявом вашої впевненості у власних силах."
І тоді за деякий час, коли вляжеться політичне шумовиння, Чернівці справді засяють новими барвами у всій своїй колишній красі. Будь ласка, ті від кого зараз залежить ухвалення рішень, не впирайтеся, ще не пізно виправити ситуацію. І саме це буде проявом вашої впевненості у власних силах."