Обшуки провели в облгазах, які належать олігарху з Буковини Дмитру Фірташу
Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки провели обшуки у 16 облгазах України.
Топменеджерів підозрюють у масштабних схемах розкрадання державних коштів. Зокрема, обшуки провели в сусідніх з Буковиною облгазах - Івано-Франсківській та Хмельницькій, які належать олігарху з Буковини Дмитру Фірташу.
Про це повідомляє Служба безпеки України.
У організації схем підозрюють топменеджмент 16 регіональних газових підприємствах у:
- Київській,
- Харківській,
- Дніпропетровській,
- Львівській,
- Вінницькій,
- Житомирській,
- Волинській,
- Закарпатській,
- Сумській,
- Рівненській,
- Хмельницькій,
- Чернігівській та
- Івано-Франківській областях.
Як повідомляє СБУ, у схемі було дві складові. Перша — «на папері» посадовці платили за газ підконтрольним компаніям, але насправді не отримували від них газу і здійснювали несанкціонований відбір газу з газотранспортної системи держави.
Друга — облгази отримували сплату за газ, але ці гроші не використовувались для оплати газу, кошти перераховувались підконтрольним компаніям, виводились у тінь, газ продовжували брати у борг. Штучну заборгованість намагались списати за бюджетні кошти.Такі злочинні дії завдали Україні збитків на майже 3,5 млрд грн лише у 2021 році.
У подальшому організатори схеми намагались «списати» штучну заборгованість за рахунок бюджетних коштів.
Наразі проводяться обшуки, триває досудове розслідування, а керівництво двома облгазами вже повернено державним представникам.
У компанії РГК, яку пов’язують із Дмитром Фірташем, теж заявили про проведення «масових обшуків на підприємствах критичної інфраструктури», але лише у 14 облгазах. Звинувачення там відкидають.
«Після проникнення на територію на деяких підприємствах співробітників вивели з робочих місць і тримали в коридорі під наглядом автоматників. В них було вилучено телефони і проведено огляд особистих речей. Здійснювався психологічний тиск. РГК вважає проведення обшуків, що супроводжувалися кричущими порушеннями прав людини, здійсненням тиску на співробітників підприємств критичної інфраструктури. На нашу думку, кримінальна справа, що стала приводом для обшуків, порушена лише з метою тиску на підприємства, які АТ НАК "Нафтогаз України" в особі ДАТ "Чорноморнафтогаз" намагається захопити в рейдерський спосіб. Здійснення таких заходів під час війни проти підприємств, які надають життєво важливі послуги для мільйонів українців, є злочином проти країни», — розповідають у компанії.