Історики кажуть, що під час ремонту розкопано кістки фундаторів костелу, його будівничих і меценатів
Через непрофесійний ремонт, ініційований місцевою релігійною громадою, Україна може втратити унікальну пам’ятку архітектури національного значення — неоготичний костел Святого Йосипа Обручника, що у селі Підлісний Мукарів на Хмельниччині. Він є найкрасивішим неоготичним храмом у Хмельницькій області та одним і з найкрасивіших в Україні, пише denzadnem.
Як повідомила директорка Малієвецького історико-культурного музею Анастасія Донець, тамтешня релігійна громада самочинно без проєкту, без архітектора-реставратора вирішила зробити гідроізоляцію фундаментів:
«Тим самим ці фундаменти по суті знищивши. Порушено все — стару систему дренажу, водовідведення, обмазали неприпустимими сумішами камені, викинули стару ідеальну отмостку. Далі — гірше. Жодного археологічного супроводу. Дивіться відео. Це кістки фундаторів костелу, його будівничих і меценатів».
На відео, яке опублікувала пані Анастасія, видно масштабні земляні роботи біля пам’ятки національного значення. Вона зауважує, що їх провели без щонайменшого археологічного нагляду, як того вимагає чине законодавство. У відвалах ґрунту пані Анастасія виявила чимало людських решток.
Також Анастасія Донець зауважила, що в результаті таких дій унікальний костел опинився під загрозою знищення:
"Я прошу найбільшої підтримки і розголосу усіх, кому не байдужа культурна спадщина. Пам’ятка національного значення. 1872 рік. Фантастично красива неоготика. Єдиний костел в області такого ідеального рівня збереженності. Дивом вціліла пам’ятка гине. Врятувати її — справа честі. Цей костел — свідчення нашої європейськості, наших культурних зв’язків. Як можна в часи війни, нищить пам’ятку, спільної з поляками історії?"
Що відомо про цей костел
Перший дерев’яний костел був збудований коштом подільського підсудка Андрія Гурського (Горського) у 1613 році. Тоді король Речі Посполитої Сигізмунд ІІІ 12 серпня 1613 року обдарував його привілеями та оснащенням. Новий костел звели в 1760 році, який також був із деревини. Він проіснував майже 100 років, аж до початку зведення нового кам’яного.
У 1872 р. на місці старіших попередників — XVII (зруйнований турками) та XVIII століть постав храм. Тож знайдені нині людські рештки — це можуть бути не лише поховання кінця ХІХ та початку ХХ століть, але набагато давніші. Не виключено, що тут можуть бути якісь таємні поховання жертв московських репресій. В одному з черепів, зокрема, добре видно характерний слід від кулі, притаманний саме для страчених комуністами.
Як повідомила пані Донець, Департамент культури Хмельницької ОДА вже видав припис про заборону будівельних робіт, вони припинені. Відомо, що й поліція зафіксувала ситуацію. Далі справа за Законом.
«Храм пережив дві війни і революцію, пережив атеїстичну вакханалію і не можна допустити аби його зруйнували сьогодні», — підсумувала Анастасія Донець.
Залишається лише відкритим питання: хто і як тепер компенсує збитки та виправить вже зроблене.