Майже дві сотні квартир живуть, як у Камʼяному віці Діти не можуть вчитись на дистанційному, а всю їжу з холодильників довелось викинути на смітник. Більше тижня без електроенергії залишаються мешканці багатоповерхівки на вулиці Бережанській. З чим пов’язане рішення Чернівецької обласної енергопостачальної компанії вимкнути чернівчан від живлення, та як не потрапити в таку ж ситуацію – дізнавалась Богдана Дем’янів.
Заборгували за електроенергію понад 240 тисяч гривень. Після скасування мораторію на вимкнення користувачів від електрики, мешканці будинку на вулиці Бережанській потрапили в список на відключення від мережі. Люди скаржаться, їжа з холодильників зіпсувалась, а заряджати гаджети доводиться поза межами дому, та нарікають – про відключення жодна зі служб не попередила.
"Ну у мене зараз літні іспити дуже важливі. Я під свічкою бавлю дитину і вчу свої екзамени. Про відключення нас не попереджали. У мене немає боргу", - каже Альона, мешканка будинку.
"Відключили без попереджень, без нічого. Я на даний момент, у мене боргів немає. Ні постірати, на роботу іти, дитина вчитись не може, нема інтернету. Важко звичайно, ні уроки зробити...", - ділиться Іванна.
"У мене дитина хвора. Мені потрібно інгаляції дитині робити. Я ходжу постійно з ним і кругом робити. Мені потрібне світло", - каже мешканка будинку Лариса.
В свою чергу, у пресслужбі Чернівецької обласної енергопостачальної компанії Кажуть, що про борг, як і про відключення електрики, чернівчан попереджали.
"Ми з цими боржниками працювали дуже довго і цю заборгованість вони накопичували впродовж майже року. Ми з ними працювали, ми інформували їх давно. Ми знаємо і голову ОСББ. Ми повідомляли за 10 днів до самого відключення і за 5, за 3 дні вже обленерго повідомляло їм. Наразі вони оплатили деяку частину тієї заборгованості, але лише 10 відсотків. Це дуже мало, бо ми просим хоча б половину. Більшу частину оплатити, а вже далі оформити договір про реструктуризацію", - зазначає прессекретарка Чернівецької обласної енергопостачальної компанії Ліліанна Іонашку.
"Зараз ми збираємо збори, вирішуємо відключати елекроенергію у них уже самі. Хай вони думають за борги, за підключення. Хай вони постраждають, як і ті хто платить комунальні послуги", - зазначає голова ОСББ «Клен» Антоніна Волощук.
"В ЧОЕК загальний договір з ОСББ. Ми не можемо знати, яка саме квартира платить, яка не платить. У нас загальнобудинковий лічильник. Ці питання всі знає найкраще голова ОСББ. Дуже часто просимо споживачів, що якщо немає в людей можливості оплатити всю суму заборгованості, у них є можливість прийти до нас сказати про це і підписати договір про реструктуризацію, тобто оплату цього боргу частинами."
Тим часом мешканці вже спробували домовитись із електропостачальною компанією про часткове відшкодування боргу.
"Написали заяву начальнику правління обленерго, но у нас не прийняли, сказали, що не їхня юрисдикція, написали заяву чернвівецького РЕМу він каже що ми також цього не робимо. Написали заяву в елекропостачальну компанію і чекаємо відповіді", - повідомила голова ОСББ.
Загалом під час дії мораторію Чернівецька область заборгувала за живлення понад 1 млрд гривень:
"Наразі на відключення ми подали майже 900 споживачів. Це вже по мірі можливості буде обленерго відключати. Впродовж січня відключали і зараз цю роботу продовжують. Найбільше боржників у Чернівцях, їх дуже багато і споживачів і заборгованостей", - підсумовує Ліліанна Іонашку.
За словами мешканців, електропостачальна компанія не хоче заключати індивідуальні договори, доки ОСББ не закриє борг. Відтак сумлінні платники сидять без світла разом з неплатниками. Навіть після цілоковитої сплати за послуги, повторне підключення до електромережі, залежно від складності робіт, також вартуватиме чернівчанам близько півтори тисячі гривень.
В Чернівцях підключити споживача до мережі після сплати боргу зможуть впродовж трьох днів, а в області впродовж 5 днів.
Богдана Дем’янів, Сергій Грубляк, Чернівецький промінь.