Після різкого спаду обсягів мікропозик, які надають небанківські фінустанови, на ринку почалося поступове відновлення
На довоєнний рівень компанії ще не вийшли, проте динаміка позитивна — 6 млн угод за 9 місяців на суму у понад 29 млрд грн.
Оскільки з січня 2024 року діяльність мікрофінансових установ (МФО) регулюється новими законодавчими нормами, експерти очікують суттєвих змін на ринку небанківських фінансових послуг.
Нові правила для МФО
Законодавчі зміни, які нещодавно набули чинності, стосуються регулювання декількох напрямків діяльності небанківського сектора фінпослуг. Насамперед це стосується обмеження розміру денної процентної ставки. Згідно з законом № 3498-IX денна відсоткова ставка з урахуванням всіх комісій не має перевищувати 1%. Щоправда, здешевлення вартості мікрокредитів відбудеться не одномоментно — компанії мають 8 місяців, щоб провести поступове зниження відсоткової ставки.
Зазначимо, що за інформацією експертів аналітично-довідкового сервісу Kurs Finance, частина МФО пропонує оформлення позик на пільгових умовах. Відсотки за такими кредитами, за умови їх своєчасного повернення, не перевищують прописані в законі розміри. Так, скажімо, в компанії E-Groshi позику на 30 днів можна оформити під 0,01% в день. Також є можливість продовжити термін кредитування. Щоправда, за окрему плату. Комісія за пролонгацію становить від 4% до 10% від тіла кредиту — залежить від терміну продовження дії договору.
Зміни в регулюванні ринку фінпослуг стосуються також механізму безвиїзного нагляду за небанківським фінансовим бізнесом, вимог до реклами МФО та умов укладення кредитних угод. Усі нововведення мають на меті наведення порядку на ринку та покращення захисту прав споживачів.
Експерти оцінюють нововведення досить обережно. Через посилення вимог щодо умов кредитування та капіталізації компаній, а також зміну порядку ліцензування очікується скорочення кількості надавачів небанківських фінпослуг. Для позичальників це плюс, оскільки ненадійні установи підуть з ринку. Позитив експерти вбачають також у тому, що споживачі отримають більше можливостей захищати свої права, а доступ до кредитів стане прозорішим.
Нові правила можуть спровокувати зменшення обсягів кредитування, оскільки зобов’язують МФО враховувати кредитні історії клієнтів. Через зменшення відсоткових ставок кредитори можуть частіше відмовляти споживачам
Ситуація на ринку мікрокредитування
У 2023 році кількість установ, які займаються видачею кредитів до зарплати, скоротилася до 569. Деякі пішли за власною ініціативою, не витримавши конкуренції. Інші залишили ринок, тому що НБУ позбавив їх ліцензій. Повної інформації про результати діяльності МФО ще немає. Проте наявні дані у порівнянні з 2022 роком вказують на:
- зростання активів фінустанов (+15%);
- збільшення обсягів наданих громадянам позик (+134%);
- зростання кількості укладених кредитних договорів (+77%).
Попри повільне відновлення кредитування, прибуток фінкомпаній зростає. У 2023 році його розмір досяг 7,4 млрд грн. Ця сума у 1,5 раза більша, ніж у 2021 році, та у майже 3,5 раза перевищує прибуток, отриманий МФО у 2022 році.