За два місяці в області зареєстрували сім хворих на хворобу Лайма З кожним роком навесні фіксують дедалі більше випадків хвороби Лайма, яка виникає через укуси кліщів. Цього року у Чернівецькій області за два місяці зареєстровано сім хворих на хворобу Лайма (минулого року за аналогічний період було чотири випадки).
Про це повідомили у Чернівецькому обласному центрі профілактики й контролю хвороб.
"У 2023 році 241 людина звернулася через укуси кліщів, з них у 149 випадках була виявлена хвороба Лайма. Кількість цих випадків зростає. У 2022 році зафіксували 186 укусів кліщів, з них – 111 випадків хвороби Лайма. У 2021 році 103 випадки укусів кліщів, з них – 51 випадок хвороби Лайма. Минулого року найбільше звернень мали з Чернівців – 102 випадки укусів кліщів. Багато звернень маємо після відпочинку на природі, після прогулянок у парках", – розповідає лікарка-епідеміолог відділу епіднагляду Чернівецького обласного центру профілактики та контролю хвороб Наталя Захарюк.
Збільшення кількості звернень пов’язують з тим, що люди вже розуміють, що укуси кліщів є небезпечними, і частіше звертаються до лікарів.
Епідеміологи наголошують, що збільшення кількості хворих починається в травні й триває впродовж усього літа. Але цього року через теплу погоду "сезон кліщів" розпочався раніше.
Найбільше випадків хвороби Лайма фіксують у серпні. Зменшується кількість укусів лише у жовтні-листопаді.
"Якщо виявили кліща, видаляти самому його не бажано. Треба звернутися до лікаря в травмпункт або до хірургів у поліклінікахю Можна віднести кліща в лабораторію Чернівецького обласного центру профілактики та контролю хвороб. Там визначать, чи комаха була інфікована збудником хвороби Лайма. Це дослідження платне", – каже Наталя Захарюк.
Щоб зменшити кількість кліщів, у парках Чернівців здійснюють акарицидну обробку, яка знищує комах. У міській раді повідомили, що ці заходи заплановані у двох парках Чернівців у травні.
Також через укуси кліщів виникають проблеми й у тварин. Ветеринари радять у цей період частіше звертати увагу на своїх домашніх собак і котів, для яких укуси кліщів можуть бути смертельними.
"Навесні власники собак і котів починають непокоїтися через напади кліщів і бліх на тварин. Справді, навесні ці паразити стають більш агресивними, але захворіти улюбленець може у будь-яку пору року, якщо погодні умови сприятливі, наприклад, тепла зима, вологе літо. Дуже часто під час огляду улюбленця, на жаль, кліща можна не помітити. Такі хвороби, як бабезіоз, хвороба Лайма, ерліхіоз, анаплазмоз дуже небезпечні для тварин. Дедалі частіше захворювання перебігає в атиповій формі, і без досліджень майже неможливо діагностувати, чим саме заразилася тварина. Дуже важливо підібрати ефективний захист", – каже ветеринарка Світлана Волох.
Власникам тварин радять використовувати спеціальні засоби захисту для тварин.
"Сьогодні на ринку України є широкий вибір протипаразитарних препаратів у різних формах: таблетки для собак "Бравекто", "Нексгард", "Сімпаріка", для котів – "Кределіо"; краплі для собак "Адвантікс", "Фронтлайн", для котів – "НексГард комбо", "Бродлайн", "Бравекто"; спреї та нашийники. Практика показує, що застосування двох форм захисту максимально захищає улюбленця від нападу кліщів, бліх і зараження небезпечними для життя хворобами. Дуже важливо дотримуватися графіків профілактичних обробок. Краплі й таблетки діють від 25 днів до 12 тижнів, спреї – до першого купання або дощу, але не довше як тиждень, нашийники – до 8 місяців за правильного використання", - радить Світлана Волох.