У Чернівцях відбувся другий Національний форум партнерів благодійної організації СОС Дитячі Містечка
У Чернівцях відбувся другий Національний форум партнерів СОС Дитячі Містечка "(Не)Дитячі питання: відповідальна спільнота дорослих в захисті дитинства”. Протягом двох днів представники Міністерства соціальної політики, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, обласних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування з різних регіонів України, служб у справах дітей, а також профільних благодійних фондів та громадських організацій обговорювали барʼєри, виклики та дієві підходи, які стоять на шляху до деінституціалізаціі, а також напрацьовували механізми ефективної співпраці задля забезпечення інтересів дітей.На початку заходу радниця з адвокації СОС Дитячі Містечка Ксенія Скринник представила дослідження змін сприйняття українцями системи догляду та підтримки дітей у 2022 та 2024 роках.
"Переважна більшість опитаних громадян досі вважають, що в інтернатних закладах перебувають лише діти-сироти та діти з інвалідністю. Одночасно з цим, 67% переконані, що система інтернатних закладів потребує реформування. На думку опитаних необхідно: покращити матеріальну базу, якість їжі і на третьому місці відповідь – зменшити кількість таких закладів. Однак, понад 10% переконані, що інтернати – це краща форма виховання для дітей-сиріт. ”,- сказала Ксенія Скринник.
За словами експертки, у суспільства досі не сформувалась думка, що сімейні форми виховання можуть замінити інтернатні заклади. Також в опитаних немає розуміння зв’язку між розвитком якісних соціальних послуг та забезпеченням права дитини на зростання в сімейному оточенні.
Уляна Токарєва, заступниця міністра соціальної політики зазначила, що це дослідження повертає до реальності та демонструє, над чим має доопрацювати держава у питанні деінституціоналізації інтернатних закладів. Вона сказала, що повномасштабне вторгнення, як і початок війни у 2014 році, змусило родини втікати з рідних домівок та дуже часто діти опинялися в інтернатних закладах не лише тимчасово, але і на постійній основі.
"Ми повинні зробити все, щоб родині з дитиною було до кого звернутись, хто зберігає холодну голову та може допомогти у критичній ситуації. Інтернат не може замінити дитині родину – це факт. Але і родина має бути авторитетом для дитини. Допомогти цьому може розвиток соціальних послуг. Зараз ми маємо ситуацію, коли на соціальні послуги для родин з місцевих бюджетів в середньому виділяється 3% коштів. Це дуже мало. Підтримка родин і дітей у громадах займає останні місця. Тому, центральна та місцева влада мають разом напрацювати алгоритм, як впроваджувати якісні послуги для родин. Прикладом підтримки від держави є Центри Життєстійкості, вони фінансуються з державного бюджету, але замовником завжди мають бути громади, які мають усвідомлювати – ця послуга потрібна та створити умови, щоб вона надавалась”, – сказала заступниця міністра.
Як приклад успішної реалізації окремих соціальних послуг, Уляна Токарєва назвала Чернівецьку область. Наразі в області 52 територіальнігромади.
Перша заступниця голови Чернівецької ОДА Альона Атаманюк розповіла, що при такій кількості громад, лише 30% мали соціальних фахівців. Тому, першочергово область розпочала роботу з пояснень для громад, які соціальні послуги вони мають створювати.
"За два роки роботи нам вдалося збільшити кількість соціальних фахівців у чотири рази. Однак, наразі ми хочемо збільшити цю статистику та кількість фахівців. Крім того, ми зосередили увагу на комунальних надавачах послуг. Відтак, на 52 громади ми маємо 36 надавачів. Після проведення роботи по впровадженню соціальних послуг у громадах, Чернівецька область зробила висновок – все має починатися саме з громади, з регіонального рівня. Але при цьому область повинна також звертати увагу на можливості громади. Чернівецька область взяла на себе зобов’язання фінансувати з обласного бюджету послуги, якщо громада не може цього зробити”, – сказала Альона Атаманюк.
Сергій Лукашов, директор МБО "БФ "СОС Дитячі Містечка” підсумував, що захід допоможе зрозуміти, як рятувати дітей від всіх небезпек та напрацювати алгоритми роботи на період після перемоги.
"Після перемоги не наступають райські умови. Буде багато випробувань щодо відновлення і щодо нашої інтеграції в Європу. Саме діти будуть це здійснювати. А нам, як державі, багато над чим треба працювати. Ми занедбуємо сім’ї з дітьми. Головне – нам треба зберегти вразливі сім’ї. Інакше ми втратимо покоління дітей, бо тільки в люблячій родині дитина виросте особистістю”, – наголосив Сергій Лукашов.
Особливістю Національного форуму партнерів став прем’єрний показ театральної вистави одного із столичних театрів "Найкращий день та інші неприємності”, створеної на основі реальних історій про життя в інтернатних закладах. Постановка реалізована в рамках масштабної інформаційної кампанії «Заглушені голоси», спрямованої на адвокацію реформи системи догляду та підтримки дітей (деінституціалізаціі).