Фото: suspilne.media
Ініціатори мають намір відновити природну течію річки та наповнити водою пʼять ставків
Щоб демонтувати дві зношені дамби у Чернівецькій області, Управління водних ресурсів річок Прут та Сірет та Всесвітній фонд природи планують податися на грант від міжнародного фонду. Так зможуть відновити природну течію річки та наповнити водою пʼять ставків у селі Карапчів.Про це розповів заступник начальника управління водних ресурсів Григорій Кікерчук, передає Суспільне.
Йдеться про дамби на невеликій річці, яка є притокою річки Глибочок. У 70-х роках на ній побудували дві глухі дамби. Тоді вони, ймовірно, були потрібні для зрошення полів, втім зараз дамби не використовують, каже староста села Карапчів Михайло Миронка.
Зараз ці дамби блокують вільну течію річки та погіршують стан водної екосистеми. Також вода не проходить у ставки, розташовані нижче за течією, тому річка зневоднюється.
"Нам потрібно відновити течію цією річку, щоб наповнити нижні п'ять ставків водою. Опісля зможемо офіційно передавати їх в оренду й користуватися ними", – каже староста.
Зараз стан річки не лише унеможливлює комерційне використання ставків, а й погіршує якісь води та замулює русло. Загалом у басейнах річок Прут та Сірет виявили майже 60 таких перешкод, йдеться у дослідженні басейнового управління та Всесвітнього фонду природи.
Це застарілі чи напівзруйновані споруди, які раніше регулювали потік води та зрошення, а зараз через зношеність блокують вільну течію річок та погіршують їхню екосистему.
"З цих 60 об'єктів ми визначили пріоритетні споруди на водних масивах, які мають демонтувати. Це буде нашим наступним кроком", – каже керівниця напряму "Вода” Всесвітнього фонду природи в Україні Оксана Коваленко.
Річка у Карапчеві – один з проєктів, які подаватимуть на грант, щоб отримати фінансування. Наразі невідомо, скільки вартуватиме знесення дамб та відновлення русла річки. Староста села каже, громада через війну не може передбачити гроші на ці потреби.
За словами Коваленко, не всі споруди можна демонтувати, бо деякі досі використовують. Водночас, від того на скільки вільною є течія річки залежить те, як вона може себе регулювати. Тому кожна громада має ухвалити рішення, що робити з дамбами.
Навіщо відновлювати вільну течію річки
У дослідженні басейнового управління та Всесвітнього фонду WWF-Україна йдеться, що відновлювати та зберігати річки з вільними течіями потрібно, щоб:
- підтримати біорізноманіття, зокрема, видів риб, які потребують вільного доступу до нерестовищ. Греблі можуть блокувати міграційні шляхи риб, що може скорочувати їхню популяцію;
- покращення якості води. Вільна течія запобігає застою осадів та органічних залишків, які забруднюють воду й знижують вміст кисню в ній;
- пом’якшення негативних наслідків зміни клімату. Вільнотекучі річки допомагають зберегти водно-болотні угіддя й заплави, які "затримують" вуглець й так зменшують його кількість в атмосфері;
- захист від повеней і посух, бо іноді "зарегульовані річки часто є менш стійкими до екстремальних погодних явищ".