Фото: Алли Мустеци
У села багато невирішених проблем, які наразі замовчують
Як повідомляв promin.cv.ua, невдовзі населення Чернівців збільшиться. Депутати Чернівецької міської ради дали згоду на добровільне об’єднання громад сіл Шубранець та Чорнівка в Чернівецьку територіальну громаду з центром у місті Чернівцях. Злиття добровільне, проте містян ніхто не запитув, як вони ставляться до такого об’єднання територіальних громад. Не було ані громадських слухань, ані публічного обговорення.
Чернівчани не знають, з якими проблемами громади приєднуються до обласного центру.
Так, волонтер Алла Мустеца у соціальній мережі повідомила, що у села Шубранець наразі багато невирішених соціальних питань.
"Шубранець шукає голову. Село, що розташоване під самими Чернівцями і має шанси в ході адміністративної реформи увійти до складу Чернівців, тривалий час залишається без гарного господаря. Зрозуміло, що в умовах бюджетної політики, яка панувала усі попередні роки, держава виділяла для села лише гроші на зарплату, та й то з затримками. На розвиток ж виділялися копійки.
Але на те в селі й існують господарі, щоб збиратись і вирішувати проблеми сільської громади разом, за власні кошти. Від голови ж вимагається уміти зорганізувати таких газдів та мати у них гарний авторитет, - пише вона.І гарні приклади тому були. Наприклад, за попереднього сільського голови, Володимира Побуцького, вдалося і облаштувати в селі автобусні зупинки, переглянути графік і маршрут руху транспорту, поремонтувати дороги, зробити проектну документацію на облаштування в селі могильника твердих побутових відходів і багато іншого. Збиралися хлопці на «клаку» і власними силами і коштом усе робили.
Волонтерка пише, що останнім часом село стало відверто занепадати.
- Сільська влада практично нічого не робить із посиланням на відсутність коштів. Люди і надалі все роблять власними зусиллями, проте вже навіть організаційної допомоги від голови не мають. Мусять самі організовуватись. І поки самі взимку дороги не розгорнуть, ніхто й не пошевелиться.
Бувало і маршрутки відмовляються в село заїхати, і навіть пройти неможливо – снігу по коліна, до села по голову. А нікому й діла немає, мовляв – як вам треба, то й розчищайте самі. І так і робилося. Добре було, поки у газдів був грейдер та й могли самі розчищати, а зараз його продали і напередодні зими невідомо, чи розчищені будуть дороги. Колишній сміттєвий могильник перетворився на відкрите звалище, з якого вітер розвіває полями сміття та сморід.
Та й інших проблем в селі багато. Неподалік працює м’ясозаготівельний цех, як кажуть в селі «бойня», яка хоч і дає роботу кільком родинам, проте також поширює сморід та бродячих псів. З іншого боку села працюють водонасосна станція, яка подає воду до Чернівців, та газорозподільчий пункт, з якими в селі пов’язують надто часті захворювання дітей на ГРВІ та складніші хвороби дихальної системи, а також значно вищий аніж в сусідніх селах, на думку місцевих, рівень онкологічних захворювань.
Тому напередодні нових виборів шубранчани шукають нового господаря, який би і сам переймався проблемами села, і міг зорганізувати громаду на їх вирішення.