Фото: http://uacrisis.org
Стрічку покажуть також за кордоном, де найбільша українська діаспора
Цьогоріч 19 травня українці у всьому світі вже 10-й раз відзначатимуть День вишиванки. «Ми пройшли непросту дорогу від нерозуміння, скептичного ставлення – як до акції, так і до самої вишитої сорочки – до того, що наше свято визнав не лише український народ на рівні свідомості кожного українця: невеличка студентська акція за 10 років перетворилася на величезне всесвітнє свято», – розповіла чернівчанка Леся Воронюк, ініціатор акції «Всесвітній день вишиванки», під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
Свято започаткували студенти Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. Ідея акції полягала в тому, щоб у третій четвер травня одягнути вишиванку – на роботу, на навчання чи йдучи у справах. Студенти прагнули повернути вишиту сорочку у побут сучасних українців – як «оберіг, символ і невід’ємну частину української культури.
Чернівчанин Олександр Ткачук, співзасновник акції, розповів, що торік День вишиванки святкували у 38 країнах світу – переважно тих, де найбільша українська діаспора – та масово по всій Україні. Зараз активісти мріють домогтися визнання цього свята на загальнонаціональному рівні. «Ми торік зверталися до Президента України і цього року знову звертаємося із проханням затвердити третій четвер травня днем вишиванки», – зазначила пані Воронюк.
Цього року основна ідея акції залишається незмінною, проте паралельно заплановані деякі інші заходи: масове фото у вишиванках на Майдані Незалежності, як і минулого року, та «одягання» у вишиванки найбільш відомих пам’ятників Києва.
Крім того, проведуть акцію «Народжені у вишиванках», що вже неодноразово проводилася у Чернівцях. «Ми приходимо у пологовий будинок і даруємо по вишитій сорочці немовлятам, які народилися вранці цього дня. У цих сорочечках їх згодом навіть хрестять, – пояснила Леся Воронюк. – Цього року ми оголошуємо цю акцію по всій Україні. Спільно із Корпорацією Міст ми вже закупили вишиванки для трьох областей – Київської, Львівської та Чернівецької».
Олександр Ткачук повідомив також, що 12 травня у Києві відбудеться прем’єра фільму «Спадок нації» – першого повнометражного документального фільму про вишиванку.
«Фільм складається з двох частин – це етнографічна, де ми розповідаємо про особливості сорочки та пов’язані з нею вірування і традиції, а також – людські історії, які демонструють, що вишиванка – це не просто річ, а щось набагато більше, символ, який берегли і передавали з покоління у покоління», – зазначив Олександр Ткачук. Таким чином, історія вишиванки у фільмі нерозривно переплетена з історичними хроніками, особливо з тих періодів, коли наявність у хаті вишиванки стала маркером «небезпечних» ідеологічних переконань. Гіркі, і, водночас, надихаючі історії – від часів сталінських репресій до подібних ситуацій після початку заворушень на сході навесні 2014 року – розповідають глядачеві безпосередні свідки подій. Над фільмом активісти працювали із серпня 2015 року, об’їздивши всі етнографічні регіони України та поспілкувавшись із майстрами. Своїми свідченнями поділилися також представники української діаспори із 5 країн світу. Олександр Ткачук зазначив, що показ відбудеться також у Львові, Чернівцях, повторно у Києві – на День вишиванки, а також за кордоном – у тих країнах, де найбільша українська діаспора.
Джерело: http://uacrisis.org