Фото: MAMAY MEDIA
У Міністерстві економічного розвитку й торгівлі України відповіли, що свято «суперечить публічному порядку, принципам моралі та гуманності»
Апеляційна палата Міністерства економічного розвитку й торгівлі України офіційно відмовила реєструвати День вишиванки, оскільки це свято «суперечить публічному порядку, принципам моралі та гуманності».
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила організаторка та співзасновниця свята Леся Воронюк.
«Я сьогодні почуваюся лнрівською пропагандисткою-колорадкою, адже по суті всю діяльність 12 років життя сьогодні Держава Україна назвала такою, що суперечить публічному порядку і є загрозливою для державного устрою. На офіційну відмову треба чекати місяць, але ось розшифровка того, що може означати ця відмова - що ми намагаємось запатентувати те, що містить порнографію, є антидержавним, расистським закликом, нецензурною фразою, не відповідає фундаментальним правовим нормам державотворення», – йдеться у її дописі.
За її словами, після того, як підприємець Ігор Добруцький вирішив присвоїти собі День вишиванки, засновники свята подали на апеляцію.
«На першому засіданні колегія прогнозувала нам відмову, бо на думку 2 членкинь і 1 члена День вишиванки вже є загальновживаною фразою і державним святом, і ще було озвучено ряд тверджень, які засвідчували, що колегія не готується належним чином і не опрацьовує надані нами документи. Що ж, ми підготувались до наступного засідання і надали докази, що День вишиванки - не державне свято (звісно ж, колегія не могла це сама перевірити в календарі державних свят...) Щодо загальновживаності, то світова практика - все таки на стороні засновників, винахідників, авторів. Наприклад, всі вживають не слово «шукати», а «гуглити»; або ж кажуть не «копіювати», а «ксерити»; або ж не «підгузки», а «памперси». Проте така загальновживаність не дозволяє ліквідувати авторські та інші права у компаній. Інша площина – можна трактувати словосполучення «День вишиванки» не як загальновживане, а як популярне, і саме ми роками працювали, щоб ця популярність була. Всі ж знають про «Кока-Колу», але ж нікому не спадає думка, що цю назву треба позбавити авторських, ліцензійних, патентних чи інших прав. Чесно кажучи, зважаючи на світовий досвід і звичайну просту доступну логіку мало би бути просто - є автори (криейтори ідеї), їм і належать права», – зазначає Леся Воронюк.
Співзасновниця свята каже, що «збирається йти до кінця, навіть якщо нам відмовлять на всіх наступних етапах».
«Чому це важливо? Не тільки задля захисту від рейдерів, а для того, щоб свято, яке є де-факто у понад 70 країнах, було зафіксоване і де-юре. Ми звертались до президента двічі, щоб зробив свято офіційним. Не вийшло. Ми хотіли залегітимізувати свято через Укрпатент. Теж не виходить. Тобто День вишиванки ніби і є, але ніби і нема. Але ні. ДЕНЬ ВИШИВАНКИ Є У ВАШИХ СЕРЦЯХ, сподіваюсь...», – додає у своєму дописі Леся Воронюк.
Нагадаємо, Всесвітній день вишиванки заснований у 2006 році студентами факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Свято, яке зародилося у Чернівцях, влаштовують щороку у третій четвер травня. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.
Протягом 11 років День вишиванки сягнув поза межі України і тепер його святкують у всіх країнах, де є українська діаспора.