Чернівецький Промінь логотип

Клініка Oxford Medical Чернівці Незалежності 121 А

Новий ринок газу: як споживачу не втратити гроші?


Тепер споживач вільний обирати постачальника з числа більше ніж 700 компаній З 1 серпня в Україні запрацює ринок газу. Тепер споживач вільний обирати постачальника з числа більше ніж 700 компаній. Що зміниться для споживача і на що слід звернути увагу при виборі.

Що буде з ціною?

До 1 серпня ціна газу визначалася за формулою. Вона була закріплена в постанові Кабінету Міністрів. Ціну газу як товару за формулою розраховував НАК "Нафтогаз України" і щомісячно оприлюднював її 22 числа. Вона була прив’язана до газових хабів Європи з урахуванням доставки такого газу до України.

Оскільки ціни на газ тепер державою не регулюються, то вони поступово будуть прирівняні до європейських. Так само як зараз вже європейськими є ціни на газ для комерційних споживачів.

Які ціни на газ для побутових споживачів, можна подивитись на цьому ресурсі. Наприклад, в червні Швеції за газ сплачували 18 євроцентів за кВт*годину (62 грн/куб. м), в Бельгії 3,51 євроцентів за кВт*годину (12 грн/куб. м), а в Україні менше 1 євроцента за кВт*годину (2,78 грн/куб. м).

Слід також пам’ятати, що нові учасники ринку мають розбудовувати систему обслуговування клієнтів: вибудовувати контакт-центри, налагоджувати доставку рахунків, розвивати мережу точок контакту. І всі ці витрати мають бути закладені в кінцеву ціну газу для споживача.

Що змінилось?

До 1 серпня на ринку природного газу працювало покладання спеціальних обов’язків. ПСО - це така система, яка мала забезпечити кожного споживача газом. Весь український газ викуповувався оптовим постачальником газу і передавався ПСО-постачальникам, більше відомим під назвою "газзбути".

Вони були так званими постачальниками "за замовчуванням". За законом вони не мали права відмовити споживачеві у поставці газу. І зараз згідно постанови Кабміну до травня 2021 року зобов’язані продавати газ споживачам природного газу.

Чи вже можна змінювати постачальника?

Заборони на зміну постачальника газу ніколи не існувало. Це можна було зробити з 2015 року, коли було прийнято "Закон про ринок природного газу".

Довгий час зміна постачальника була позбавлена сенсу через те, що визначена урядом ціна газу була нижчою за ринкову. Це також стримувало постачальників газу від роботи з побутовими споживачами.

Зараз же обмеження по ціні газу знято, а в Україні нараховується більше 700 постачальників. Кожен з них має право на роботу на роздрібному ринку.

Як перевірити постачальника?

Насамперед перевірте, чи має новий постачальник газу чинну ліцензію. Це можна зробити на сайті НКРЕКП, яка ліцензує компанії, в тому числі для постачання газу побутовим споживачам. Підкреслимо, що для постачання газу роздрібним споживачам не потрібна окрема і особлива ліцензія. Тому кожна компанія, яка зазначена в реєстрі ліцензіатів НКРЕКП на ринку природного газу- має право постачати газ до осель.

Кажуть, що процедуру спростили? Що це значить?

НКРЕКП змінила процедуру переходу до іншого постачальника. Припустимо, що ви обрали постачальника.
По-перше, вам необхідно заповнити та підписати заяву-приєднання.
По-друге, потенційний постачальник впродовж трьох днів має визначитись, чи хоче продавати вам газ.
По-третє, після цього вам також необхідно буде подати новому постачальнику наступні документи:
 
документи, якими визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення);
документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює),
реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, – серія та номер паспорта);
належним чином оформлену довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).
Новий постачальник може додатково запросити у вас інформацію, щодо вашого споживання газу та іншу інформацію на свій розсуд.
 
На що варто звернути увагу?

Поцікавтеся, чи має компанія досвід обслуговування клієнтів, які в неї є сервіси. Чи зможете ви отримати консультацію з питань, пов’язаних зі споживанням газу, чи працює кол-центр або відділення у вашому місті. Зважте, чи  буде вам зручно співпрацювати з постачальником.

Адже більшість компаній, що отримали ліцензії НКРЕКП не працюють з роздрібними клієнтами. Тільки 39 постачальників мають такий досвід. 20 з них постачальники, які більше відомі як "газзбути". Клієнти цих компаній можуть користуватись розвиненою мережею центрів обслуговування клієнтів. Зараз в ній нараховується 115 точок контакту, де споживачі можуть отримати консультації та роз’яснення з газових питань.

Чи треба буде передавати дані про споживання газу з 1 по 5 число?

Так. Адже облік споживання газу ведеться газорозподільною компанією. Вона є єдиною на вашій території і її не можна змінити. Тому потрібно з 1 по 5 число кожного місяця передавати показання лічильника газу в особистому кабінеті, додатку, чат-боті у Viber та Telegram. Або в будь-який інший зручний спосіб.

Щодо квитанції на оплату газу, то це є обов’язок постачальника і саме він надсилає їх клієнту. Тому варто пам’ятати, що питання стосовно обсягів споживання необхідно адресувати газорозподільній компанії, а стосовно нарахувань - постачальнику газу.

Чи потрібно сплачувати за доставку після зміни постачальника газу?

Так, звісно. Адже коли ви сплачуєте за газ як товар - ви його купляєте, і окремо сплачуєте облгазу за доставку цього газу до Вашої оселі. Послуга доставки газу надається споживачам незалежно від того, хто в нього постачальник. Тому, незалежно від того, змінили ви постачальника чи ні, вам необхідно сплачувати за доставку газу до 20 числа поточного місяця.

Скільки буде особистих кабінетів?

Єдиний сервіс для споживачів природного газу 104.ua співпрацює з газорозподільними компаніями та ПСО-постачальниками газу в 16 областях України. Тому у вас все в одному кабінеті: розрахунки за газ і його доставку на одному сайті.

Якщо ви зміните постачальника газу, то ваш новий постачальник має надати вам доступ до особистого кабінету онлайн на іншому сайті. І у вас буде два особистих кабінети: один кабінет облгазу на сайті 104.ua, де ви передаватиме показання та сплачуватимете за доставку, інший - де ви будете взаємодіяти з постачальником газу як товару.
 
Чи зможу сплатити за газ в особистому кабінеті на сайті 104.ua після зміни постачальника?

Ні. На сайті 104.ua Ви можете сплачувати за постачання газу тільки з тими компаніями, з якими співпрацює сервіс. Так само і інші сервіси: чат-бот у Viber, Telegram ви зможете використовувати тільки для оплати доставки газу і передачі показань лічильніків. Всі функції, пов’язані з постачанням та оплатою газу будуть вам недоступні.

Чи зможу я, змінивши постачальника, скористатись послугами контакт-центру?

Так, але співробітники контакт-центру зможуть вас проконсультувати тільки у питаннях доставки газу. Якщо ви зміните постачальника газу, вам слід буде звертатись контакт-центру вашого нового постачальника, або скористатись іншим каналом зв’язку.

Чи потрібно розраховуватись із попереднім постачальником газу?

Так, обов’язково. Згідно Правил постачання природного газу, споживач зобов’язаний здійснити повний остаточний розрахунок з попереднім постачальником. Оплату рахунку необхідно провести впродовж десяти робочих днів з дня виставлення рахунку. Також клієнт може укласти угоду про реструктуризацію наявної заборгованості.    




скачать dle 10.5фильмы бесплатно

купити квартиру Чернівці

11:46
Нічна атака росіян: в Івано-Франківській області сталася пожежа на об’єкті критичної інфраструктури
11:06
Обіцяють бронь від мобілізації: в ЧТУ шукають водіїв та слюсарів
10:47
На Львівщині внаслідок ракетної атаки росіян є руйнування у двох районах
09:00
Сьогодні на Буковині буде до 20° тепла
08:12
Буковина прощається з Героями, які загинули на війні з росіянами
00:12
Володимира Івасюка повісили мертвим. Шокуюча заява прокурора щодо смерті композитора з Буковини
00:01
Відбій повітряної тривоги у Чернівецькій області
23:48
На Буковині оголосили підвищену небезпеку
23:11
Буковинці готуються зустрічати Великдень: як у Шишківцях проходять останні приготування?
ВІДЕО
23:03
У Чернівцях та області оголосили повітряну тривогу
22:10
Не сплатили 11 мільйонів податків: БЕБ на Буковині повідомило про підозру керівника підприємства
ВІДЕО
21:47
26 квітня – День вшанування пам’яті жертв Чорнобильської трагедії
ВІДЕО
21:11
Кличко підтримав аукціон зі збору коштів на дрони для ГУР
ВІДЕО
20:25
На території Кафедрального собору у Чернівцях організують платну парковку
19:59
Дівчині стало зле: на вулиці Руській у Чернівцях водійка в‘їхала в будинок
ОНОВЛЕНО
ВІДЕО
19:26
Учні чернівецького ліцею №5 «Оріяна» передали для військових 26 БпЛА
ФОТО
18:48
Жінка народила трійню хлопчиків у Чернівецькому перинатальному центрі
17:44
У Чернівцях на вулиці Полтавській у померлого домашнього собаки виявили сказ
17:39
У Чернівцях обрали проєкт плану нового кварталу між вулицями Сторожинецькою та Скальда
17:22
Двоє братів з Волині перепливли річку, щоб повернутися в Україну
16:52
Сьогодні в Україні - річниця Чорнобильської катастрофи
16:43
Громади Буковини виділили 73 мільйони гривень на підтримку ЗСУ
16:02
Ліквідували пожежу за 30 хвилин: у Чернівцях горів склад площею 150 квадратних метри
15:55
У Чернівцях чоловік накрав у буковинців усілякого добра: трактор, техніку і гранату
ФОТО
15:22
Забудовнику вручили підозру: на Буковині підприємець не сплатив 11 мільйонів податку
15:13
У Чернівцях завершили обстеження адмінбудівель за повідомленням про замінування
14:49
Мінлива хмарність та без опадів: яку погоду прогнозують на Буковині у суботу
14:44
З вулиці Аксенина до парку Шевченка тече ріка з каналізації
ФОТО
14:18
Тернополянин намагався відправити за кордон скам'янілості віком 400 млн років
ФОТО
13:30
Україна повернула тіла 140 полеглих захисників
13:24
Захисник з Буковини отримав нагрудний знак Міністерства внутрішніх справ України
12:58
Працівників зможуть звільняти за неповідомлення про родичів, які лишилися на тимчасово окупованій території
12:46
На Буковині чоловік незаконно виловлював рибу з Дністра
12:13
Розстріл поліцейських на Вінниччині: викрито військових, які допомагали тікати підозрюваним
ФОТО
11:43
Юлія Тимошенко розкритикувала уряд за заборону консульських послуг для молодих чоловіків за кордоном
ВІДЕО
Усі новини