Для деяких вакцин більш вираженою є реакція після введення другої дози Після вакцинації від COVID-19 можуть виникати різні реакції, і це нормально. Усі реакції, які з’являються після щеплення, в медичних колах називають «несприятливі події після імунізації», або НППІ. Про це інформує МОЗ.
Які реакції на вакцину можуть бути?
Може бути підвищення температури, лихоманка, біль та/або почервоніння в місці ін’єкції після першої дози. Для деяких вакцин більш вираженою є реакція після введення другої дози.Одні вакцини викликають реакції у молодших людей, а інші – у старших.
Тяжка алергічна реакція – анафілактичний шок – на вакцину вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому вас попросять затриматися в пункті щеплення ще пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) вам надали вчасну і правильну медичну допомогу.
Усі ліки, включно з вакцинами, мають свої ризики. Зазвичай реакції на них незначні й тривають лише декілька днів.
Якщо після щеплення ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря.Усі серйозні випадки НППІ ретельно розслідуються, щоб визначити, чи дійсно вони пов’язані з вакцинацією. Обов'язково потрібно повідомляти про всі випадки серйозного НППІ, зокрема про важкі стани та летальні випадки, які сталися протягом 30 днів після вакцинації (незалежно від того, чи це перша, чи друга доза вакцини).
За збір та аналіз інформації про надзвичайні події після імунізації (НППІ) відповідає ДП «Державний експертний центр МОЗ України».
Медичні працівники, до яких звернулись пацієнти зі скаргами на свій стан здоров’я протягом 30 днів після щеплення, мають повідомити про це Державний експертний центр через автоматизовану інформаційну систему з фармаконагляду (АІСФ) https://aisf.dec.gov.uaМедичний працівник має надати повідомлення про підозру на НППІ протягом 48 годин із моменту його виявлення.
Інформацію про погіршення самопочуття після вакцинації може надсилати й сам пацієнт.