Протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар
У Міністерстві охорони здоров’я визначили перелік медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти COVID-19.
Відповідні рекомендації оприлюднили на сайті МОЗ.
Протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар. За потреби він може направити пацієнта до профільного спеціаліста.
Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція (алергія) на першу дозу якоїсь вакцини.
У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності.
Також є таке поняття як "застереження" або "вакцинація з пересторогою". Тут мова йде про випадки, коли рішення щодо вакцинації приймає лікар з урахуванням переваг над ризиками від щеплення та захворювання на COVID-19.
- Гострі захворювання з підвищенням температури вище 38,0 °C
- Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою
- Введення вакцин проти інших інфекційних хвороб
В проміжку між першою та другою дозою вакцини проти COVID-19 можуть бути введені інші вакцини з дотриманням 14-денного інтервалу.
Термін дії довідки – 14 днів.
- Проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA)
Вакцинація від COVID-19 може бути здійснена в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном.
Термін дії довідки – до завершення оцінки проби/IGRA.
- COVID-19
Але щеплення можна зробити і раніше, проте щонайменше через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19.
Термін дії довідки – до 3-х місяців.
Вакцинація з пересторогою, або особливі стани:
- Онкологія
Мова йде про алогенну та аутогенну трансплантацію та клітиннну терапію. У цьому випадку щеплення рекомендують відкласти щонайменше на 3 місяця.
Щеплення переносять і у випадку проходження курсу інтенсивної цитотоксичної хіміотерапії. Вакцинуватися проти COVID-19 можна лише після відновлення абсолютної кількості нейтрофілів.
- Хірургічне втручання
Для більш складних оперативних втручань (наприклад, видалення селезінки, або які можуть призвести до імуносупресивного стану) може бути рекомендований більш широкий часовий проміжок (+/- 2 тижні).
- Аутоімунне захворювання
- Люди з імунодефіцитом
Якщо в пацієнта є протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19 за можливості особа має вакцинуватися іншими типами.
Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин. Наприклад, CoronaVac протипоказаний вагітним, але протипоказань щодо Pfizer немає.
Рутинне проведення тесту на вагітність перед вакцинацією проти COVID-19 не рекомендоване. Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень. Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря.