Кліщі є переносниками збудників вірусних та бактеріальних захворювань людей та тварин Поради, як захистити себе від укусу кліща, та що робити, якщо це все ж сталося, дає Надія Лабанда, менеджер громадського здоров’я управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради.
Чому кліщі небезпечні
Вони є переносниками збудників вірусних та бактеріальних захворювань людей та тварин. Зокрема, кліщі можуть стати причиною хвороби Лайма (кліщовий бореліоз) у людей. Хвороба проявляється на шкірі у вигляді червоних плям, а також вражає нервову систему, опорно-руховий апарат і серце.
Як вберегтися
Головне - не допустити потрапляння кліща на шкіру. Для цього варто одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Навіть якщо кліщ заповз - його буде легко помітити. На голову – капелюх.
Якщо не маєте протипоказань - використовуйте засоби від кліщів. Після прогулянки обов’язково перевірте, чи не принесли на собі «гостей», особливо ретельно огляньте ділянки тіла, вкриті волоссям. Вдома варто одразу змінити одяг, білизну.
Якщо кліщ таки вкусив
Якщо вам не вдалося вберегтися і ви таки стали жертвою кліща: не панікуйте! Звісно, кліща слід зняти якнайшвидше. Найкраще - звернутись по допомогу до медиків.
Після видалення комахи місце присмоктування продезінфікувати.
Ознаки хвороби Лайма
Після укусу кліща варто слідкувати за самопочуттям. Початок хвороби Лайма схожий на звичайне застудне захворювання або грип.
Хвилюватись варто якщо:
- збільшились лімфатичні вузли
- є болі в суглобах, м’язах
- є навіть незначне підвищення температури тіла.
У більшості інфікованих людей на місці укусу через деякий час (на 2-4-й день, іноді через 2 місяці, а найчастіше - через 12-14 днів) виникає червона пляма, що збільшується і може сягати в діаметрі до 20-30 см і більше. Якщо маєте червону пляму після укусу кліща - одразу звертайтесь до лікаря-інфекціоніста. На початковому етапі захворювання ефективно лікується.
А що з видаленим кліщем
«Видаленого з тіла кліща бажано віднести на дослідження у лабораторію Чернівецького обласного центру контролю і профілактики хвороб для підтвердження або спростування діагнозу», - радить Ірина Вострікова, головний спеціаліст-лікар управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради.