Біржа криптовалюти не може повноцінно функціонувати без врегулювання питань оподаткування угод із цифровими активами
За часткою володіння цифровими активами Україна визнана лідером у світі – близько 13% українців (це понад 5 млн) володіють криптовалютою.
В Україні багато чого можна придбати за крипту: від палива та електроніки, до страхових полісів, хмарних послуг та навіть нерухомості. Тому питання оподаткування та врегулювання юридичного аспекту цієї сфери є надзвичайно актуальним, особливо в умовах воєнного часу, коли нові джерела поповнення бюджету мають критичне значення, а відсутність чіткого правового механізму наражає на ризик не лише населення, а й державу.
Це означає, що біржа криптовалюти не може повноцінно функціонувати без врегулювання питань оподаткування угод із цифровими активами. Попри те, що в Україні рік тому було затверджено закон «Про віртуальні активи», повноцінна легалізація криптовалютного ринку поки не відбулася. Згідно із цим законом крипта офіційно отримала статус нематеріального блага, яке має свою цінність. Крім того, законодавчо було закріплено, що цифрові активи стали об'єктом цивільних прав. Однак питання оподаткування крипти досі залишається проблемним.
Податок на криптовалюту в Україні: що може змінитися вже найближчим часом?
Законопроєкт №7150 пропонує розв'язувати питання оподаткування операцій із криптою в такий спосіб:
- Прибуток від продажу крипти підлягає оподаткуванню у звітному періоді за ставкою 5%. При цьому не має значення, чи був він отриманий безпосередньо від операцій з цифровими активами чи від посередницької діяльності.
- Збитки переносяться на наступні звітні періоди.
- Прибуток від операцій з криптою відображатиметься у річній декларації фізичних осіб з обов’язковою сплатою ПДФО за ставкою 5% та військового збору - 1,5%.
- Після закінчення п'ятирічного пільгового періоду податки становитимуть 18% +1,5% – відповідно. Для майнерів і всіх, хто займається продажем валюти, ПДФО аналогічна і становить 5%+ 1,5%.
Проєкт закону передбачає, що сплачувати податок потрібно лише із прибутку. Поки активи зберігаються на біржах, нічого не треба платити.
Що дасть прийняття нового закону власникам крипти?
Після остаточного прийняття закону легалізація криптовалюти та оподаткування операцій із нею нарешті здвинеться з мертвої точки. Власники крипти в Україні зможуть абсолютно законно обмінювати активи, розвивати блокчейн-проєкти та використовувати цифрові активи у звичайному житті.
НБУ контролюватиме оборот цифрових активів, діяльність криптовалютних бірж, встановлюватиме вимоги до кібербезпеки та накладатиме санкції у разі порушення.
Нацкомісія з цінних паперів видаватиме ліцензії та контролюватиме діяльність суб’єктів криптовалютного ринку, проводитиме аудит, виноситиме попередження у разі виникнення порушень та запроваджуватиме санкції.
При цьому, криптобіржі зобов’язані будуть подавати звітність про податки до відповідних органів та надавати відомості про власників крипти.
Операції на криптовалютних біржах, які підлягають оподаткуванню
Існує величезна кількість операцій, в яких може бути залучена крипта. Розглянемо основні, які підлягають оподаткуванню:
- Майнінг (видобуток цифрової валюти за допомогою спеціального обладнання).
- Придбання товарів та послуг за крипту.
- Трейдинг (заробіток на різниці курсів).
- Криптовалютний обмін (передбачає передачу наявної криптовалюти для отримання іншої).
- Продаж крипти (переведення цифрових активів на фіат – долари, євро, гривні тощо).
Концепція оподаткування крипти також буде направлена всі 5 вище вказаних операцій.
Якщо вся правова база належним чином запрацює, Україна цілком ймовірно стане світовим лідером із впровадження блокчейну та розвитку криптовалютного ринку.