Який чай бажаєте, чорний чи зелений? Це стандартне запитання в будь-якій кав’ярні Києва. А між тим, в китайській класифікації існує ще кілька груп чаїв. З двома з них – білими чаями та улунами нас сьогодні познайомлять представники компанії New Tea.
Історія чаювання в Китаї сягає три тисячі років. За цей час з’явилося понад 1500 сортів чаю, які об’єднані в 6 груп. На відміну від європейців чи американців – шанувальників чорного чаю, серед китайців більш популярні улуни, зелені та білі сорти. Якщо з зеленим чаєм більшість з нас знайома, то про інші суто китайські сорти в кращому випадку лише чули. Давайте дізнаватись про них більше, адже ці чаї точно того варті.
Білий чай – це як?
Зелений та чорний чай, білий, улун, пуер – всі ці різновиди чаю виробляють з однієї рослини – камелії китайської. Як же виходить, що з одного листя в результаті виходять такі різні за видом та смаком чаї? Відмінності між чаями обумовлені, насамперед, ступенем ферментації (окислення) чайного листя.
Білий чай – це найменш ферментований продукт: листя майже не піддають впливу кисню, ферментація відбувається максимум на 5-7%. У виробництві білого чаю китайські чайні майстри дотримуються принципу: мінімум стороннього впливу, аби зберегти максимум природнього в чайному листі. Свою назву напій отримав за вигляд: сухе листя та бруньки вкриті білим ворсом, зберігають природній колір, а заварений настій дуже світлий.
В гармонії з природою: створення білого чаю
Чай білий, як і сотні років тому, виготовляють в знаменитій чайній провінції Фуцзянь. Окрім Китаю, виробництвом білих сортів займаються в Індії, на сході Непалу та Тайвані. Листя збирають на гірських плантаціях, на висоті до 2000 м. Для виготовлення чаю з кожної гілки обривають лише два верхніх листочки – «байча». Сировину піддають мінімальній обробці: трохи підв’ялюють і сушать. Чай має ще місяць «дозріти» і після цього готовий до уживання. Через переважно ручний спосіб вироблення та ретельний відбір, через який проходить оригінальний білий чай, ціна на нього завжди висока.
Як відрізнити якісний білий чай
Байхао Іньчжень та Баймудань – два елітних сорти китайського білого чаю, які виготовляють в Фуцзяні. Їх якість вважається найкращою, тому вартість в кілька разів вища за інші білі чаї. Той, хто необізнаний у тонкощах чаювання, легко може сплутати білий чай із зеленим. Експерти New Tea пояснили, чим відрізняється білий чай:
- сухе листя та бруньки вкриті сріблясто-білим ворсом, листочки довгі, тонко скручені, мов голки. Колір від сріблястого до кремово-зеленого;
- настій повністю прозорий, дуже світлий, жовто-персикових відтінків;
- аромат солодкуватий. Це характерна риса білих сортів, за якою їх легко упізнати: після заварювання навіть посуд має солодкуватий запах;
- смак дуже багатий і водночас делікатний, з нотами дині, меду, польових квітів тощо.
Неферментований чай вимагає делікатного заварювання. Можна використовувати тільки глиняний, порцеляновий або скляний посуд. Максимальна температура води – 650С. Настоюють чай всього 10-20 секунд.
Улун – автентичний китайський чай
Улуни – ціла група китайських чаїв, що нараховує десятки різних сортів. На відміну від білих чаїв у виробництві використовують соковите зріле листя. За класифікацією улун – це полуферментований чай, тобто листя окислюється на 50%. Насправді улуни бувають двох типів: темні та світлі.
Темні улуни
Першими з’явилися темні сорти, за властивостями більш близькі до чорного (за китайською класифікацією червоного) чаю. Ступінь ферментації – 60-70%. Темні улуни виготовляють в провінціях Гуандун та Фуцзянь. Найкращими вважаються сорти з чаю, що збирають на гірських скелях у місцевості Уішань. Купити справжні китайські сорти можна в інтернет-магазині New Tea на сторінці https://newtea.ua/uk/chay/ulun.
Найвідоміші темні улуни:
- Да Хун Пао;
- Бай Цзи Гуань;
- Фен Хуань Дань Цун;
- Те Ло Хань.
Світлі улуни
На відміну від темних сортів, світлий улун – чай слабо ферментований: листя обробляють менш, ніж на 50%. За органолептикою світлі сорти ближче до зеленого чаю. Виробництво цих сортів відбувається на Тайвані та на півдні Фуцзяні.
Сорти, що відомі на весь світ:
- Те Гуань Інь (Китай);
- Шань Лінь Сі (Тайвань);
- Дун дін (Тайвань)
Окрім світлих та темних сортів виділяють також ароматизовані улуни з додаванням османтуса, женьшеню, пелюсток троянд тощо. Окремий вид – молочний улун, що виробляється за спеціальною технологією та має характерний вершковий присмак.
Знайти високоякісний білий чай або улун в Україні непросто, але можливо. Обирайте спеціалізований чайний магазин и насолоджуйтеся розкішним чаюванням вишуканим напоєм.