Якісне лікування будь-якого захворювання можливе тільки за умови встановлення правильного й точного діагнозу. Дізнатися всі його тонкощі допомагає всебічна діагностика — лабораторні та інструментальні дослідження, які відображають стан ураженого органа та надають змогу виявити причину патологічного стану, стадію його розвитку, ступінь тяжкості та необхідні заходи лікування.
При цьому в гінекології існує велика кількість досліджень, які призначаються відповідно до наявної об'єктивної симптоматики та скарг пацієнтки. Велику популярність мають саме інструментальні методи обстеження — вони дозволяють здійснити детальне обстеження жіночих репродуктивних органів і вчасно виявити більшість патологій навіть на ранніх стадіях розвитку. Завдяки інструментальним методам можна не лише поставити діагноз, але й контролювати ефективність лікування, виконувати мінімально-інвазивні втручання та проводити профілактичні обстеження. До них відносять УЗД, кольпоскопію, кульдоцентез, гістероскопію, МРТ, біопсію та інші.
Які бувають інструментальні дослідження
Враховуючи різноманіття методів, які використовуються в сучасній гінекології, варто розглянути основні:
- УЗД. За допомогою цього методу можна оцінити стан матки, яєчників, фалопієвих труб. Так лікар може виявити наявність міоми, кіст або пухлин, навіть обструкцію маткової труби. УЗД дозволяє стежити за розвитком вагітності. Цей метод неінвазивний, безпечний та майже не вимагає спеціальної підготовки пацієнтки (тільки наповнення сечового міхура).
- Ендоскопічні методи. Кольпоскопія та гістероскопія передбачають введення в порожнину органа ендоскопу, який відобразить стан внутрішньої оболонки на екрані. Так можна дослідити найдрібніші відхилення в стані слизової та взяти матеріал для майбутнього цитологічного дослідження.
- Пункції. Кульдоцентез (пункція задньої стінки вагіни) дозволяє отримати зразки вільної рідини, яка через деякі патології опиняється в черевній порожнині.
- МРТ. Використовується, щоб достеменно виявити зміни в анатомічній структурі органу, розвиток кіст, пухлин.
Коли призначають інструментальні дослідження
Як правило, їх використовують практично в будь-якому випадку, щоб мати змогу повністю дослідити зміни в організмі:
- під час вагітності;
- у разі підозрі на ектопічну вагітність;
- за підозри на пошкодження яєчників;
- за підозри на онкологічні процеси.
УЗД навіть рекомендують періодично виконувати з профілактичною метою.