Після обвалу залишився навіс завширшки близько одного метра, з якого тепер продовжує спадати водоспад
На початку листопада 2024 року у лісовому урочищі "Нирків" поблизу села Устечко, Тернопільської області, відбувся обвал частини травертинової скелі, з якої спадав знаменитий водоспад "Дівочі сльози". Це місце є частиною комплексної пам’ятки природи місцевого значення "Урочище Пустельня", що входить до складу національного природного парку "Дністровський каньйон".
За даними фахівців, скеля протягом століть формувала карниз, що виступив на майже 5 метрів уперед і важив понад 200 тон. З кожним роком його маса зростала, що збільшувало тиск і плече сили, які врешті призвели до обвалу. Частина карнизу об’ємом приблизно 100 кубічних метрів відірвалася у місці, де скеля була найбільш ослаблена тріщинами.
"Розлом пройшов у найвужчій частині карнизу, поруч зі стовбуром ясена, який виростав прямо з верхівки скелі," – коментують науковці національного природного парку "Дністровський каньйон".
Після обвалу залишився навіс завширшки близько одного метра, з якого тепер продовжує спадати водоспад.
Обвал мав масштабний вплив на екосистему схилу: скеля, котра скотилася з висоти 80 метрів до річки Джурин, розкололася на шість великих та численні дрібні уламки, знищивши рослинність та деревостан на своєму шляху. Серед постраждалої флори був рідкісний листовик сколопендровий, а найбільшим з повалених дерев став ясен із діаметром стовбура до 50 см.
За повідомленням працівників парку, найбільший уламок об’ємом близько 20 кубічних метрів зупинився за 70 метрів від річки Джурин, тоді як останній шматок завбільшки понад 1 кубічний метр зупинився безпосередньо перед її руслом.