Фото: Папір створений за передовою технологію, що дозволяє мінімізувати вплив відходів на довкілля © Valentyn Frechka / Facebook
Підприємство може переробляти на рік до 10 тисяч тонн сировини
Український стартап, автором якого став школяр із Закарпаття, за чотири роки перетворився на сучасне підприємство у Франції. Днями завод відкрився в Парижі. Унікальна технологія дозволяє переробляти опале листя на папір.
Валентин Фречка — молодий український науковець. Зараз йому 23, проте, ще бувши школярем, він розробив технологію, яка дозволяє виробляти одну тонну целюлози з 2,3 т опалого листя. Натомість за звичайними технологіями для цього треба було б знищити 17 дерев, пише Марина Михайловська для Міжнародного французького радіо.
Валентин народився і жив у селі Сокирниця на Закарпатті. Школяр цікавився живописом і танцями, але любов до науки переважила. Член Малої академії наук, він за допомогою своєї вчительки став досліджувати целюлозу та варіанти сировини для виробництва паперу. Зупинився на опалому листі. Експериментував тоді вдома: сушив його, варив, перебивав у блендері.
Далі були екологічні олімпіади, конкурси інновацій, Валентин представляв свій проєкт із вироблення паперу із опалого листя на міжнародних платформах.
Однодумці допомагають Валентину збирати листя для подальшого перероблення © Valentyn Frechka / Facebook
Спроби виявилися успішними, а вироблений папір — міцним, придатним для малювання та друку. Тож юнак задумався над власним стартапом. Адже виробництво було безвідходним, націленим на зменшення вирубки дерев та розв'язання проблеми утилізації опалого листя.
У 2018 році винахідник дістав можливість відпрацьовувати свою технологію на справжньому підприємстві: йому надали виробничі потужності на Житомирському картонному комбінаті. Сировину ж з радістю пропонували сусідні міста.
Зрештою технологія була запатентована, а 2021 року Валентин створив компанію з виробництва паперу Releaf Paper.
Зараз Releaf Paper використовує інноваційну технологію для перероблювання опалого листя в безпечний для довкілля папір без сульфатів, сульфітів або хлору. Листя при цьому ретельно очищують, хімічно та механічно обробляють, тобто його подрібнюють та розм’якшують високим тиском і парою. Цей процес дозволяє ефективно ізолювати волокна й отримати целюлозу, схожу на деревну. Далі до неї додають біонаповнювачі, а готову суміш перетворюють на паперові рулони. З них уже виробляють пакети, картон і гофровані коробки.
З часом до проєкту долучився колишній топменеджер компанії Lenovo Олександр Соболенко — він і допоміг перетворити стартап на успішний бізнес. Releaf Paper здобула низку перемог у міжнародних програмах і залучила фінансову підтримку від провідних брендів.
А в листопаді 2024 року українська компанія запустила в Парижі завод із перероблення опалого листя.
Українці відкрили у Парижі завод, на якому виготовляють з опалого листя паперові вироби © Valentyn Frechka / Facebook
«Кілька років наполегливої праці та мільйони євро інвестицій перетворилися на сучасний виробничий комплекс, де ми комерційно виготовлятимемо волокнисті матеріали з листя, створюючи папір та паковання. Тепер Париж відомий не лише своїми люксовими брендами, а й компанією, яка перетворює його листя на цінний ресурс», — зазначив Валентин.
Підприємство може переробляти на рік до 10 тисяч тонн сировини. Це допоможе французькій столиці позбавлятися від опалого листя. А користувачі отримають екологічний продукт.