Фінансування необхідне, аби підвищити самодостатність гірських громад Буковини
Депутати Чернівецької обласної ради звернулися до уряду та Міністерства фінансів України з проханням виділити додаткові дотації для гірських громад краю. Відповідне рішення було ухвалено на 18-й сесії, повідомляє пресслужба облради.
Через значні відстані та соціально-економічні особливості цих районів на утримання об’єктів соціальної інфраструктури у гірських громадах потрібно більше коштів, ніж в іншій місцевості. Оскільки для забезпечення права людей на якісні медичні, освітні, культурні та інші послуги відповідні заклади мають працювати у декількох населених пунктах, а не лише в центрі громади. Адже доїжджати буває доволі складно. (До прикладу, аби потрапити з села Серата до Селятина, яке є центром громади, людям потрібно проїхати 45 кілометрів ґрунтовою дорогою та здолати перевал найвищої категорії складності).
При цьому від 69% до 79% площі у зазначених громадах займають ліси, які перебувають у користуванні лісогосподарських підприємств, зокрема, ДП «Ліси України». Ставка земельного податку для лісових земель встановлюється у розмірі не більше 0,1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі області. Це обмежує громади у рішеннях щодо встановлення ставок податку на лісові землі і, відповідно, можливості наповнення місцевих бюджетів.
Зважаючи на те, що там немає високорозвиненої інфраструктури, яка б сприяла розвитку підприємництва, бюджети гірських громад Чернівецької області змогли забезпечити доходами лише 55-80 % від потреби своїх видатків. Така ж ситуація складається і при формуванні бюджету на 2025 рік, де очікувані видатки перевищують планову суму доходів приблизно на 60 мільйонів гривень.
Тож аби підвищити самодостатність гірських громад краю, депутати просять ініціювати зміни до статті 274 Податкового кодексу України щодо становлення ставки податку для лісових земель від 0,3 до 0,5%, а в гірських громадах – 1% від їхньої нормативної грошової оцінки.
У зверненні, ініційованому депутатом Олександром Шкурідіним, йдеться і про необхідність врахувати особливості гірських територіальних громад під час розподілу у 2025 році додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам.
скачать dle 10.5фильмы бесплатно