На батьківщині хлопцям із передової потрібна маланка
Видання Texty розповіло про відродження традиції маланкування в Мамаївцях, що на Буковині. Після дворічної перерви, викликаної заборонами, місцева влада цього року дозволила проведення старовинного обряду.
"Хлопці з окопів часом все ж таки поверталися в рідні Мамаївці. Хтось у труні — їхні портрети зараз стоять біля сільради. Та повертались і живі. Часом скалічені, часом просто втомлені. І з’ясувалося, що на батьківщині хлопцям із передової потрібна маланка. Справді потрібна. Це частина їхньої ідентичності. Це, зрештою, частина української культури. А хіба не культуру також вони боронили від ворогів?", - пише видання.
На вулицях села знову ожили яскраві маски, височенні головні убори з квітів та костюми, що символізують духи зимового святкування. Зусиллями місцевих активістів, зокрема Сергія Воронюка, традиція не лише збережена, а й адаптована до нових реалій.
Пандемія та заборони змусили мешканців села тимчасово відмовитися від проведення маланки. Сергій Воронюк, натхненник свята, два роки поспіль намагався отримати дозвіл, і цьогоріч його зусилля увінчалися успіхом завдяки підтримці воїнів, що повернулися з фронту.
Уперше обряд провели за новим календарем. Якщо раніше маланка в Мамаївцях проходила 13 січня на Василя, то тепер її святкують на Новий рік. Ця зміна пройшла без конфліктів, оскільки більшість мешканців перейшла на новий стиль.
Маланка в Мамаївцях.
Мамаївецька маланка — це не просто свято, а спосіб зберігати українську ідентичність,