Фото: Ігор Константинюк (c) Чернівецький Промінь
На місці зруйнованого будинку облаштують місце для відпочинку
Чернівецькі активісти спробують за місяць перетворити у затишний скверик занедбаний пустир на місці зруйнованого будинку на вулиці Анрі Барбюса. Небайдужа молодь переконана, що їхня ініціатива варта неабияких зусиль, адже тутешній район є знаковим для чернівчан, він пережив багату історію - від Фонтанної площі, яка розташована в основі вулиці, і з якої колись починалося місто, до часів Другої світової війни, коли вулиця була центром єврейського гетто. Сюди часто заходять невипадкові туристи, які поінформовані про історію вулиці більше, аніж теперішні її мешканці. На жаль, стан вулиці їх більше лякає, аніж тішить…
– Ми – ініціатива «Barbussa, 25», брунька ініціативи «Roșa Collective», – зауважує лідер активістів Наталія Єрьоменко. – І ми організувалися, щоби власними силами, за підтримки Гете-Інституту облаштовувати тут культурний простір, який був би постійно відкритим, діючим, доступним… Щоби сюди могли приходити люди, з користю проводити тут свій час. Плануємо збудувати тут якесь прикриття, щоби можна було заховатися від дощу, облаштувати розетки – щоби підзарядити телефон, місця для дозвілля – щоби полежати, посидіти з друзями...
Плануванням облаштування скверика зібрання активістів не обмежилося. Чернівецький історик, голова Музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір розповів усім зацікавленим про історію вулиці Барбюса, а також цікаві факти загалом з історії міста.
– Чернівці на початку свого створення нагадувало радше село, тут було усього лише декілька хат. Проте їх тутешнє розташування мало велике значення. Річка Прут слугувала кордоном між Польщею і молдавськими князівствами. Тому тут торговуями сплачувалося мито. Як тільки в горах йшов дощ – річка підіймалася, і торговцям доводилося кілька днів чекати, щоби можна було її перейти з товарами. Тобто, завдяки річці тут почала формуватися міська інфраструктура. Українців тут спочатку не було – вони традиційно займалися сільським господарством. Першими ж чернівецькими міщанами були вірмени та євреї, які обслуговували тут потреби торгівців…