Фото: www.bukmed.cv.ua
Щороку на Буковині фіксують випадки інфікування лептоспірозом
Серед особливо небезпечних інфекцій в Чернівецькій області є лептоспіроз.
Як розповідає завідувач інфекційним відділенням Чернівецької обласної клінічної лікарні Валентина Миндреску, буковинці помилково думають, що захворіти на цю недугу можна тільки влітку під час купального сезону.
- Без сумніву, в зазначений період ризик і інфікування лептоспірозом високий, однак існує він постійно впродовж року. І найлегше інфекцію підхопити тоді, коли здавалось би небезпека вже позаду, - каже Валентина Миндреску.
За її словами, щороку на Буковині фіксують випадки цього інфекційного захворювання.
У серпні двоє людей на Буковині захворіли на лептоспіроз, однак одного недужого врятувати не вдалося.
Він звернувся до медиків надто пізно, кажуть санепідеміологи.
- Підхопити лептоспіроз можна у водоймах під час купання чи риболовлі, через ґрунт на присадибних ділянках під час сільськогосподарських робіт. Особливо якщо не використовувати при цьому спецодяг. Взимку інфікування лептоспірозом також можливе. Найбільший ризик мають працівники тваринницьких ферм та сільські мешканці, котрі утримують чи розводять свійських тварин. Адже крім гризунів, носіями інфекції також може бути велика рогата худоба, коні та свині. Випорожнення інфікованих лептоспірозом тварин можуть потрапляти у штучні водні джерела – ставки, озера колодязі, а звідти разом з водою до організму людини. Також захворіти на лептоспіроз можна внаслідок вживання молока та м’яса інфікованої тварини або через безпосередній контакт з нею. При контакті інфекція може проникнути в мікротріщини чи подряпини на поверхні шкіри, - пояснює Валентина Миндреску.
– Крім того, існує ризик зараження лептоспірозом внаслідок споживання погано вимитих сирих або неналежно відварених овочів. Загрозу становить городина, котра зберігалася в приміщеннях, де мешкають гризуни – основні поширювачі інфекції. На початку лептоспіроз маскується під звичайну ГРВІ.
Фахівець відзначає, що для лептоспірозу характерний агресивний перебіг, який за відсутності необхідної медичної допомоги може супроводжуватися високою летальністю.
Лікарка підкреслює важливість своєчасного звернення за медичною допомогою при появі перших ознак захворювання.
Не варто чекати допоки саме пройде чи займатися самолікування.
Відрізнити лептоспіроз та звичайну ГРВІ хворому не під силу. А якщо своєчасно не розпочати необхідне лікування, розвинеться гостра ниркова або печінково-ниркова недостатність, що в кінцевому результаті призведе до летальності.
Запобігти захворюванню на лептоспіроз можна, дотримуючись декількох простих правил:
1) Не купайтеся і не споживайте води із забруднених відкритих водойм. Мікроорганізм лептоспіри при потраплянні у воду ще місяць залишається небезпечним;
2) Ізолюйте джерела водопостачання від гризунів та іншого забруднення;
3) Під час сільськогосподарських робіт одягайте спецодяг, зокрема захисні рукавички;
4) Молоко і м'ясо тварин вживайте тільки після відповідної термічної обробки. Збудник лептоспірозу гине при + 70 градусів за Цельсієм.
5) Не споживайте овочі, фрукти та інші продукти харчування, на яких гризуни залишили сліди.
Джерело: Департамент охорони здоров'я ЧОДА