Споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 21,5%
У червні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 21,5% (із 18% у травні). У місячному вимірі ціни зросли на 3,1%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.
Про це інформує Національний банк України.
Йдеться, зокрема, про порушення ланцюгів постачання, скорочення пропозиції окремих товарів, збільшення витрат бізнесу, фізичне руйнування потужностей та інфраструктури внаслідок терористичних дій росії та окупації окремих територій.
"Інфляційні очікування більшості економічних агентів погіршуються, що створює додатковий ціновий тиск. Фіксація офіційного курсу гривні до долара США та тарифів на газ і тепло, а також часткове налагодження поставок продукції стримували зростання цін", - роз'яснюють в НБУ.
Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари зросли до 21,5% р/р унаслідок збільшення виробничих витрат бізнесу, зокрема на енергоносії та логістику. Так, пришвидшилося подорожчання м’ясних та рибних продуктів, масла, маргарину, борошняних виробів та безалкогольних напоїв. Натомість сповільнилося зростання цін на соняшникову олію через ефекти бази порівняння та більшу пропозицію з огляду на обмежені можливості експорту продукції.
Швидшими темпами зростала й вартість послуг (на 14,3% р/р). Під впливом підвищеного попиту у відносно безпечних регіонах надалі збільшувалася вартість оренди житла. Дорожчали також послуги, пов'язані з ремонтом житла, через дефіцит деяких витратних матеріалів та робочої сили. Унаслідок збільшення цін на паливо зросла вартість послуг таксі. Швидше дорожчали й медичні послуги, а також послуги салонів краси, кінотеатрів, спортивних установ та закладів громадського харчування. Натомість нижчими темпами зростала вартість послуг готелів та пансіонатів через відсутність туристичного сезону цього року.
Подорожчання сирих продуктів харчування значно пришвидшилося (до 36,1% у річному вимірі)
Суттєво подорожчали гречка, рис та інші крупи через вичерпання запасів та скорочення постачань. Пришвидшилося зростання цін на сіль через дефіцит на внутрішньому ринку внаслідок припинення діяльності, а пізніше – руйнування основного видобувного підприємства в Україні. Через порушення ланцюгів постачання та вищу вартість енергоносіїв швидше зростали ціни на овочі, фрукти та ягоди. Збільшення експорту та внутрішнього попиту призвело до прискорення подорожчання цукру. Поступове пожвавлення експорту також вплинуло на сповільнення темпів падіння цін на яйця та пришвидшення зростання цін на курятину та молоко. Через скорочення пропозиції зі східних та центральних областей швидшими темпами дорожчала й свинина.Зростання адміністративно-регульованих цін прискорилося (до 14,8% р/р)
Вагомий внесок у зростання цін у відповідній категорії товарів мало подорожчання алкогольних напоїв через розширення попиту внаслідок послаблення обмежень на продаж алкоголю в різних регіонах України та звуження пропозиції. Останнє пов'язане з обмеженим імпортом, зростанням виробничих витрат внутрішніх виробників та дефіцитом тари. Також суттєво прискорилося збільшення вартості автомобільних транспортних послуг на тлі подорожчання пального. Натомість зростання тарифів на комунальні послуги сповільнилося.