Про необхідність регулювати ринок криптовалюти в Україні заговорили ще до війни. У 2021 році було створено закон "Про віртуальні активи", який уряд постійно доповнюю та оновлює так і не прийшовши до остаточного варіанту. Останні зміни пропонують вносити відповідно до європейського регламенту з регулювання криптоактивів Markets in Crypto Assets (MiCA). Після того, як Україні надали офіційний статус кандидата в ЄС, усі нові законодавчі акти мають відповідати міжнародним стандартам.
Чим може обернутися адаптація законодавства до європейських стандартів
Як заявляє заступниця голови НБУ Катерина Рожкова, євроінтеграційний процес передбачає лише адаптацію міжнародних правових норм під український ринок криптовалюти. Всі дії Верховної Ради в цьому питанні будуть спрямовані на налагодження роботи криптобірж, що зараз працюють в Україні, їх можна знайти на Liga.Crypto. Але і не менш важливим є прагнення уряду створити правове поле, в якому змогли б легально функціонувати й нові представники цього перспективного бізнесу. Наразі жоден з існуючих на українському ринку криптообмінників https://www.liga.net/crypto/exchangers не має державної реєстрації власного підприємства в нашій державі. Щоб виправити це і необхідно створити чіткий закон, на який би спиралися інвестори, які зацікавлені в освоєнні нового ринку.
Звісно, що жодний міжнародний регламент не може вимагати від нашого уряду дотримуватися жорстких умов в прийнятті внутрішніх законодавчих актів. Але цілком логічно взяти за основу методики розроблені MiCA, які вже гарно себе зарекомендували на європейському ринку.
Чому важливо не відкладати регулювання віртуальних активів
За останні роки криптосфера в Україні стрімко набирає обертів і питання про легалізацію цієї індустрії важливе для всіх сторін цього бізнесу. Через відсутність чітких правових норм щодо оподаткування страждає держава, яка не отримує потенційний прибуток від діяльності компаній, що працюють з криптовалютою. Але і самі ці компанії залишаються без судового захисту, адже юристи не можуть спиратися на закон, який все ще знаходиться у стадії обговорення. Тож нормативна база буде захищати криптокомпанії, а не лише зобов'яже їх сплачувати податки.