На ймовірному референдумі про вступ України до НАТО, якби він відбувся в липні, за це проголосували б 64 відсотки його умовних учасників, проти були б 28,5 відсотка, свідчать дані нового дослідження.
Але, як зазначив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, який провів дослідження спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, такий високий результат значною мірою завдячує тому, що явка на такому референдумі була б вищою в тих регіонах, де переважно підтримують членство в НАТО.
Також, кажуть дослідники, за загального позитивного результату референдуму існують істотні відмінності між регіонами. «За» членство України в НАТО проголосували б у Західному регіоні («за» – 89%, «проти» – 4%), Центральному (відповідно, 73% та 19%) та Південному (відповідно, 61% і 40%). «Проти» членства України в НАТО проголосувала б більшість у Східному регіоні («проти» – 64%, «за» – 30%) та на Донбасі (відповідно, 54% і 36%).
Головним мотивом підтримки членства в НАТО є питання безпеки, на другому місці усвідомлення того, що НАТО дасть змогу зміцнити й модернізувати українську армію.
Основний «аргумент» супротивників НАТО залишається той самий, що й у попередні роки: на їхню думку, «це може втягнути Україну у воєнні дії НАТО», втім, ця позиція зменшилася у вазі. Так само менше став важити й давній стереотип супротивників НАТО, що «НАТО є агресивним імперіалістичним блоком». На попередньому рівні залишилося переконання супротивників НАТО, що «Україна у принципі має бути позаблоковою державою». Натомість у 2015 році додався аргумент, що членство в НАТО «може спровокувати Росію на пряму воєнну агресію».
Дослідження було проведене з 22 по 27 липня 2015 року. Опитано 2011 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.
Опитування здійснювалося у рамках проекту Громадського соціологічного консорціуму за фінансової підтримки програми Європейського союзу.