Вакцини проти дифтерії в дитячій поліклініці немає вже давно У Чернівецькій області взагалі немає вакцини АКДС, АДП та протидифтерійної сироватки. Таким чином, у регіоні нині не щеплять ані дітей, ані дорослих. Медики краю вважають: якщо ситуація не зміниться, через два роки варто чекати епідемії, - повідомляє сайт vz.kiev.ua.
За словами лікаря-імунолога КМУ «Міська дитяча поліклініка» Аліни Дашкевич, протягом останніх 4 років Україна не виробляє і не закуповує вакцин АП, АДП й АДПМ.
- Ми фактично перестали щепити дітей проти дифтерії. У Чернівецькій області протягом 1992-1997 років від цього захворювання померло 12 людей, 4 з них — діти. Тоді спалах стався через нестачу вакцин. Наразі ситуація повторюється: вакцини проти дифтерії в дитячій поліклініці немає вже давно. На сьогодні щепленням охоплено лише близько 50% дитячого населення краю. Про дорослих взагалі мовчу: вони мали б вакцинуватися кожні 10 років, але це мало хто робить, - каже вона.
Окрім того, навіть, якщо діагностуємо хворобу, зупинити її не зможемо: антидифтерійної сироватки нема — термін дії тих доз, які були, закінчився у вересні минулого року. Виходить, спалах дифтерії нині призведе до 100-відсоткової летальності. І вакцина, і сироватка закуповувалися за кошти місцевих бюджетів. Але наразі проблема в тому, що взагалі немає можливості придбати ці медичні препарати.
Лікар-терапевт КМУ «Міська поліклініка №2» м. Чернівці Ольга Гуска каже, що лише за умови належного виконання ревакцинації проти дифтерії можна не боятися спалаху захворювання. Але для цього має бути щеплено не менше 95% населення.
- Наразі кількість таких осіб значно менша, оскільки вакцина в медичних закладах відсутня близько 3 років. Попри це, списки осіб, яким необхідна ревакцинація, постійно оновлюються. Тільки-но в область надійде анатоксин, осіб, які потребують ревакцинації, будуть запрошувати в поліклініку для проведення імунізації. Раніше, коли вакцина була в наявності, люди одразу з’являлися на виклик дільничного лікаря до поліклініки, бо усвідомлювали тяжкість хвороби. Є й такі пацієнти, які пам’ятають про ревакцинацію і самі звертаються для її проведення. Наразі змушені їм відмовляти, - коментує лікар-терапевт.
Якщо справді через два роки, згідно з прогнозами, на території Чернівецької області виникне спалах цієї хвороби, то це навряд чи обернеться катастрофою для дорослого населення, бо все-таки більшість цього контингенту свого часу отримувала необхідні щеплення, а імунітет зберігається тривалий час. Більш уразливими до дифтерійної палички є особи з імунодефіцитними станами. І, звичайно, у зоні підвищеного ризику — нещеплені діти.
- Департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА восени 2015 року направив до МОЗ заявку на вакцини відповідно до державної програми. Чекаємо на централізовані поставки. Однак, коли і як Міністерство здійснюватиме процедуру закупівлі, нам невідомо. Планувалося, що закупівлі проводитимуться через міжнародні організації, зокрема ВООЗ, ЮНІСЕФ. Чекаємо на це, - розповів Юрій Лесюк.