Фото: poradumo.pp.ua
У 2018-му та і 2020-му роках розпочнуть буріння двох нових свердловин (р)
Минулого року компанія «Інгазко» отримала спецдозвіл на геологічне вивчення
Красноїльського родовища Чернівецької області та на сьогодні відновила дві
газові свердловини. Директор компанії «Інгазко» Наталія Дема розповіла про те,
як вплине розвідка родовища на екологію регіону, а також яку користь отримає
територіальна громада від цього проекту.– Розкажіть, чим зараз займається компанія «Інгазко» в Красноїльську?
– Компанія «Інгазко» отримала спецдозвіл на користування надрами, тобто на геологічне вивчення, в тому числі й дослідно-промислову розробку, Красноїльського газового родовища. Цей спецдозвіл виданий нам на 5 років. Разом з тим, ми уклали угоду про порядок користування надрами, що включає план-програму робіт, якої ми зобов’язані чітко дотримуватися. Відповідно до програми, ми зобов’язані в 1-му кварталі 2017 року розконсервувати і відремонтувати свердловину №9а Красноїльська, яку ми взяли в оренду. Паралельно наші спеціалісти-геологи вивчали родовище, і виявилося, що тут в радянські часи пробурили більше 20-ти свердловин, багато з яких були заводнені. Наші працівники знайшли тут перспективну для ремонту свердловину – Святославська 3А. Ми взяли цю свердловину в оренду та відновили її. Тобто на сьогодні у нас вже завершено роботи з відновлення двох пошукових свердловин – це Святославська 3А і Красноїльська 9. Ми зробили там капітальний ремонт.
– Які інвестиції передбачає проект, який розгорнула Ваша компанія?
– Ця інформація настільки відкрита, що коли зайти на сайт Держгеослужби в розділ «Спецдозволи» і ввести в пошуку «Інгазко» або номер нашого спецдозволу, то ви отримаєте копію і спецдозволу, й угоди, і програми робіт. В програмі робіт також зазначена вартість інвестицій. Якщо я не помиляюсь, на цей проект вона складає 46 млн грн. Але, напевно, ця вартість буде більшою. Тому що дорожчає метал, вартість робіт, піднімається заробітна плата.
– Розкажіть про соціальні інвестиції «Інгазко». Як саме компанія розвиватиме соціальну інфраструктуру регіону, у якому проводитиме роботи?
– Коли в квітні минулого року ми отримали спецдозвіл, то вже у вересні розпочинали роботи з відновлення свердловин і спілкувалися з територіальною громадою. Тоді це була тільки Красноїльська селищна рада, з якою ми уклали угоду на 2016 рік стосовно соціального розвитку. Відповідно до цієї угоди, ми оплатили закупівлю бруківки для селища на 150 тис. грн. А цього року вже для об’єднаної селищної громади ми придбали автомобіль для вивезення сміття за 270 тис. грн. Також до нас звернувся директор Красноїльської гімназії з тим, щоб допомогти придбати спортивну форму для школярів, адже вони мають хороші результати у спорті. Ми виділили на це кошти – 29 тис. грн.
– Окрім власних інвестицій «Інгазко» в розвиток соцінфраструктури, згідно нового закону, 5% ренти з 2018 року буде спрямовано на розвиток громад. Розкажіть про це детальніше.
– ТзОВ «Інгазко» вже зареєстроване згідно чинного законодавства як платник рентної плати у Вижницькому районі Чернівецької області, тобто за місцем знаходження родовища. Весь газ отриманий в процесі дослідно-промислової розробки Красноїльського газового родовища потраплятиме в газотранспортну систему України. Облік цього газу (його кількості) веде «Укртрансгаз» на підставі зареєстрованого засобу обліку. Його показники будуть зніматись щомісячно за фактом видобутку газу. А ми, як платники рентної плати, будемо зобов’язані заплатити ренту, розмір якої встановлюється Податковим кодексом України (на сьогодні це 29%) від ціни газу, яку визначає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
І отут найцікавіше. Якщо до кінця цього року весь розмір рентної плати перераховувався до бюджету України, то з 1 січня 2018 року: 95% від сплаченої рентної плати буде скеровуватися до державного бюджету України, 3% – до бюджету об’єднаної територіальної громади і 2% – до бюджету Чернівецької області.
– Прихід вас як інвестора у район передбачає інвестиції, зокрема й соціальні, і надходження в бюджет від ренти. Однак з’явилися побоювання щодо впливу на екологію?
– Деякі мешканці регіону побоюються, що забрудниться вода чи ще щось. І саме тому ми роз’яснюємо людям, що газ видобувають та транспортують по всій території України і в цьому нема нічого поганого. Я постійно кажу людям, що як керівник компанії несу персональну відповідальність за їхню безпеку. І я запевняю, що у своїй роботі ми використовуємо тільки сертифіковану продукцію.
Стосовно свердловин, то ми уклали договір зі службою СВАРЧ (це МНСники), які щомісячно приїжджають і контролюють стан цих об’єктів. Тобто ми зобов’язані укладати такі угоди, і ми їх укладаємо. Всіх необхідних норм ми дотримуємось.
– І все-таки, поясніть , чи можуть взагалі вплинути на якість води роботи зі свердловинами?
– Побутових незручностей чи проблем з водою свердловини створити не можуть, адже в цьому регіоні вони розташовані на глибині від 1000 м. Крім того, коли відбувається буріння свердловини, то її закладають у спеціальну фонтанну арматуру. Це схоже на дуже-дуже вузький колодязь, у який поміщають труби малого діаметру, якими йде газ. Нижня частина заходить у пласт, а верхня – в іншу трубу, яка цей газ постачатиме. Також встановлена запірна арматура, що дозволяє в будь-який момент перекрити цей газ. Тобто жодного контакту із зовнішніми земельними породами немає. Тому сама свердловина не може ніяк впливати на воду в криницях. Тут немає чого хвилюватися.
– Наостанок розкажіть про плани компанії на майбутнє. Які роботи очікуються у регіоні?
– У 2018-му та і 2020-му роках ми розпочнемо буріння двох нових свердловин. Але для цього потрібно зробити великий об’єм робіт, провести сейсмічні дослідження, які досить дороговартісні. Ми плануємо їх на осінь цього року. Також у нас передбачене прокладання та підключення газопроводу.